Gigel Costache a marcat un eurogol de trei puncte

• Sportul Chiscani s-a impus cu 2-1 în partida cu Olimpia Rm. Sărat şi a urcat un loc în clasament • Laurenţiu Pană a debutat cu dreptul în Liga a III-a la doar 14 ani şi şapte luni

Sportul Chiscani a spart gheaţa în etapa a 19-a şi a câştigat cu 2-1, pe teren propriu, în faţa uneia dintre echipele cu tradiţie din Liga a III-a, Olimpia Rm. Sărat. Elevii antrenorului Georgel Pascu au ratat pe bandă rulantă, iar scorul nu reflectă nici pe departe realitatea din teren. Două aspecte mai sunt de remarcat, primul ar fi debutul cu dreptul al lui Laurenţiu Pană, un junior care împlieşte 15 ani în august şi, al doilea, că la un moment dat, în teren, la echipa gazdă au evoluat şapte jucători din Comuna Chiscani şi anume Zărnescu, Mădulărea, Pârlog, Bogdan, Huţu, Chiriac şi Pană. Sportul Chiscani mizează pe jucătorii tineri: acum a fost rândul lui Laurenţiu Pană. Acesta a evoluat toată repriza a doua şi a fost coautor la golul egalizator.

Sportul Chiscani a abordat cu mare ambiţie partida cu Olimpia Rm. Sărat, şi-a creat câteva situaţii de poartă în primele 10 minute, însă cei care au deschis scorul au fost oaspeţii. Olimpia Rm. Sărat a obţinut o lovuitură liberă, Roman a centrat în faţa porţii, iar Sava a făcut inutilă intervenţia portarului gazdelor. Jucătorii formaţiei din Chiscani au preluat iniţiativa şi până la pauză au asediat careul advers, însă dominarea gazdelor nu s-a concretizat. În minutul 20 Claudiu Boariu a şutat de la 40 de metri, dar portarul Ceparu, cu un ultim efort, a deviat mingea de sub transversală, în corner. Cinci minute mai târziu, Huţu a şutat razant cu transversala. La primul meci ca titular Emmanuel Ndigwe a pornit într-o cursă personală, i-a pasat lui Bogdan, însă acesta în loc să reia simplu, cu latul, spre poartă, a preferat un şut în forţă, portarul a deviat mingea până la Mucuţă, iar atacantul gazdelor a trimis-o peste transversală. Olimpia a mai avut o şansă de gol în minutul 38, când Bălan a şutat din unghi la colţul scurt, însă portarul gazdelor a fost la post. Antrenorul Georgel Pascu a făcut câteva mutări inspirate în repriza a doua, iar Sportul Chiscani a jucat la o poartă cu adversara sa. Trecut în flancul drept, Ionuţ Huţu a creat panică în careul advers la cinci minute de la reluare, iar şase minute mai târziu, servit impecabil de Laurenţiu Pană, Huţu a intrat în careul oaspeţilor, însă în momentul şutului a fost ţinut de tricou de Tucă, iar centralul Vlad Baban a arătat punctul cu var. Unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, Claudiu Boariu şi-a asumat executarea loviturii de pedeapsă şi a restabilit egalitatea. Sportul Chiscani a continuat să spere în victorie şi, susţinută frenetic de primarul Comunei Chiscani, Costică Cojea, dar şi de un grup de suporteri inimoşi, şi-a creat ocazii de gol, dar Techiu, Huţu şi Gaşpar nu au reuşit să-l învingă pe Ceparu. În penultimul minut de joc, echipa gazdă a beneficiat de un aut, Huţu i-a trimis lui Bogdan, acesta a centrat în faţa porţii, Techiu a prelungit la Gigel Costache iar acesta, cu un eurogol, a adus prima victorie din retur pentru formaţia sa. Olimpia a jucat cu un jucător mai puţin în ultimele cinci minute deoarece Chivu s-a autoaccidentat, iar oaspeţii efectuaseră toate schimbările. În urma acestui succes meritat, Sportul Chiscani a urcat pe locul al 13- lea.

Victorie meritată după un meci tratat cu o mare determinare de jucătorii noştri. Am făcut un prim pas spre realizarea obiectivului şi suntem în continuare încrezători că îl vom realiza: menţinerea în Liga a III-a.  Încă mai suntem în căutarea formulei ideale de joc, de aceea continuăm să acordăm credit juniorilor. Acum i-am dat o şansă lui Pană, iar el a fost coautor la primul gol. La meciurile următoare alţi juniori vor avea posibilitatea să debuteze în acest eşalon”, a declarat antrenorul Georgel Pascu.

Sportul Chiscani: M. George – Gaşpar (min. 91: Chihaia), Pârlog, C. Boariu, Zărnescu – Mirescu (min. 32: Techiu), Bogdan, Costache, Huţu – Ndigwe (min. 50: Chiriac), Mucuţă (min. 46: Pană)

Olimpia Rm. Sărat: Ceparu – Chivu, Ceauşel, Sava, Ghiţulescu (min. 53: Tucă; min. 70: Tănase – Cârvan, Hâră (min. 75: Matache), Bodoc, Roman – Bălan, Tudoran (min. 59: Creţu).