Gheorghe Negru - campion european la Jiu Jitsu Brazilian

Între 23 şi 26 ianuarie, la Lisabona, s-a desfăşurat Campionatul European de Jiu Jitsu Brazilian (BJJ) 2014, o competiţie care a reunit la start 2.950 de sportivi. La cea mai grandioasă reuniune oficială a practicanţilor de BJJ din Europa reprezentantul clubului brăilean Daos, Gheorghe Negru, multiplu medaliat în competiţiile naţionale şi balcanice, a cucerit medalia de aur la categoria 64 kg master 2. Este cel de-al doilea titlu european cucerit de brăileni, primul fiind cel adjudecat chiar de instructorul de la Daos Brăila, Daniel Cernat.
"Pregătirea pentru concurs a fost intensă, ne-am antrenat foarte serios şi munca în echipă a dat roade. Atmosfera la concurs a fost extraordinară, meciurile au fost destul de grele şi obositoare, dar am reuşit să trec peste toate greutăţile şi să câştig. Vreau să mulţumesc instructorului Daniel Cernat pentru că a avut încredere în mine, managerului echipei Florin Cernat, sponsorilor şi, nu în ultimul rând, soţiei, fiului meu şi tuturor celor care au fost alaturi de mine ", a declarat campionul european Gheorghe Negru.
Cel de-al doilea brăilean prezent în concurs, Claudiu Bordei, un sportiv care de asemenea este medaliat în concursurile naţionale şi balcanice, nu a reuşit să-şi adjudece un loc pe podium.
"Eu sunt foarte mulţumit de prestaţiile ambilor sportivi. Gheorghe Negru a reuşit să ajungă în finală unde, la fel ca şi în penultimul act, s-a impus tot înainte de limită. Negru aduce cel de-al doilea titlu european la Brăila, de data aceasta la proba de gi (cu kimono). Claudiu Bordei a câştigat două meciuri prin finalizări înainte de limită şi a reuşit să ajungă în sferturile competiţiei, fază în care a pierdut la mare luptă. Eu îi felicit pe amândoi pentru prestaţiile lor. Cu aceasta ocazie vreau sa-l felicit şi pe fratele meu, Florin Cernat, care face parte din clubul Daos Bucuresti, şi care a reuşit de asemenea să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la categoria -100 de kg la master 2. Le mulţumesc sponsorilor naţionali şi locali care au contribuit la realizarea acestor frumoase performanţe", a declarat şi instructorul Daniel Cernat.