* 2.000 de spectatori au stat la coadă să le poată vedea la lucru pe Gabriela Perianu şi colegele ei * Elena Voicu a fost din nou în zi mare şi a fost aplaudată la scenă deschisă

Cu toate că HC Dunărea a câştigat la scor partida tur din Belarus şi avea deja asigurată calificarea în turul al treilea al Cupei EHF, brăilenii s-au înghesuit la coadă pentru a prinde un bilet ca să-şi susţină favoritele, duminică după-amiază, în returul HC Gomel din Sala Polivalentă. Spectatorii care nu au avut abonamente au stat mai bine de un sfert de oră la coadă ca să obţină tichetul norocos şi, ca pe vremea când la Brăila venea Oltchimul, Polivalenta a fost plină ochi. Susţinută frenetic de 2.000 de spectatori, HC Dunărea s-a calificat la pas în faza următoare a competiţiei, iar dacă va trece şi de acest tur formaţia brăileană se va califica în premieră în grupele Cupei EHF.

Orşivschi a deschis scorul, Perianu a marcat pentru 2-0 şi, cu toate că s-a văzut clar că brăilencele îşi doresc foarte mult un succes şi în faţa propriilor specatori, până în minutul 21 HC Gomel a fost echipa care a avut avantaj pe tabela de marcaj. Formaţia din Belarus a egalat în minutul 6 prin Viktoryia Shamonouskaia şi apoi s-a distanţat la 4-2 după două goluri semnate de Akhramenka şi Dronova. HC Dunărea a egalat la 6-6 prin Lipară, apoi la 7-7 după ce Gabriela Perianu (min. 17) a transformat o aruncare de la 7 metri. Echipa din Belarus a mai avut o singură dată avantaj, după golul marcat de Akhramenka, 8-7. Antrenorul Costică Buceschi a schimbat sistemul de joc, iar Orşivschi a egalat la 8-8. Zamfirescu a adus-o pe HC Dunărea în avantaj, iar din acel moment echipa gazdă a condus ostilităţile în teren astfel că după primele 30 de minute avea un avantaj de cinci goluri, 13-8.

HC Dunărea a controlat autoritar repriza a doua

În primele minute ale reprizei a doua în poarta gazdelor a intrat Ana Maria Micu, o handbalistă de doar 16 ani, iar HC Gomel a profitat de acest lucru şi s-a apropiat la două lungimi de echipa antrenată de Buceschi şi Preda. A revenit însă în teren Elena Voicu, iar paradele ei i-au entuziasmat pe iubitorii de handbal din Brăila. Per total, Voicu a avut 16 intervenţii foarte bune, ea a parat şi două aruncări de la 7 metri. Antrenorii formaţiei brăilene au rulat aproape întreg lotul trecut pe raportul de arbitraj, iar 12 dintre jucătoarele din teren şi-au trecut numele pe lista marcatoarelor.

Fără să forţeze, HC Dunărea s-a distanţat la 22-14 în minutul 47 şi tot acest avans de opt goluri s-a regăsit pe tabela de marcaj şi în minutu 56. Echipa brăileană s-a impus cu 26-22 şi acum aşteaptă tragerea la sorţi pentru a-şi afla adversara din turul al treilea al Cupei EHF.

Pentru HC Dunărea au marcat Gabriela Perianu 5 goluri, Bianca Tiron 4, Timea Tătar 3, Aneta Pârvuţ 3, Alexandra Orşivschi 2, Mihaela Obedeanu 2, Cătălina Preda 2, Cristina Gheorghe 1, Nataşa Krnic 1, Andrea Lipară 1, Mădălina Zamfirescu 1, Ana Maria Tănăsie 1, iar pentru HC Gomel au înscris Dronova 6, Akhramenka 4, Artamonova 4, Golubeva 4 şi Shamanouskaya 4.