Fotbal Liga a III-a. Viitorul Ianca – CSM Focșani, 0-2

• după etapa a 4-a, formația din Ianca se află pe locul al 6-lea • Viitorul Șuțești s-a impus cu 2-0 în partida cu ACS Hamangia Baia

Viitorul Ianca a suferit cea de-a doua înfrângere consecutivă și cu 4 puncte se află în continuare pe locul al 6-lea. Echipa antrenată de Viorel Tănase a jucat în ultimele două runde cu formații cu loturi superioare valoric, Metalul Buzău respectiv CSM Focșani, care cu siguranță se vor califica pentru turneul play-off. Deocamdată clubul din Ianca este departe de realizarea obiectivului pe care și l-a propus pentru sezonul competițional 2023-2024.

Practic, în partida de la Plopu din runda a 4-a a Ligii a III-a, jocul a fost la discreția echipei din Focșani care, pe lângă cele două goluri, a ratat multe ocazii clare.

Prima situație de a deschide scorul s-a derulat în minutul 5, când  Tchassem a rămas singur cu Poiană însă portarul gazdelor a avut un reflex salvator. Replica Viitorului a venit în minutul 10, când Șoptică a centrat în fața porții dar Cheleș nu a reușit să trimită mingea spre poartă, din 6 metri.

CSM Focșani a deschis scorul în minutul 32, prin Ciobanu care, după o acțiune personală, a șutat în stânga portarului echipei gazdă.

Viitorul Ianca putea egala pe contraatac în minutul 41 însă portarul Preda a ieșit oportun și a degajat mingea din fața lui Cheleș. La ultima fază a primei reprize, Marius Dima a șutat slab din interiorul careului advers dar Preda a fost la post.

În continuare s-a jucat între cele două careuri până în minutul 82, când CSM Focșani a marcat al doilea gol prin Ciobanu, 0-2 și partida era jucată.

Viitorul Ianca: Poiană – Popa, Tălmaciu, Moroianu, CiochinăȘoptică, M. Dima, N. Ioniță (min. 54: Andrei), Neagu (min. 46: Catrina) – Ciucureanu (min. 64: A. Petrache), Cheleș (min. 79: Băluță).

În etapa a 4-a Viitorul Șuțești s-a impus cu 2-0 în partida cu ACS Hamangia Baia, grație golurilor marcate de Filippo Tarozzi și Ionuț Huțu.