Fostele divizionare "A" nu s-au dat batute in Liga a doua de fotbal

In prima etapa, in seria I a Ligii a II-a, la fotbal, echipele vizitatoare si-au taiat "partea leului", obtinind cinci victorii si o remiza, spre deosebire de gazde care nu au reusit sa se impuna decit in trei partide. Oarecum surprinzatoare este remiza inregistrata la Giurgiu, intre Dunarea si ex-divizionara A, Sportul. Pretendenti in acest an la promovare, studentii au deschis scorul, in minutul 84, dintr-un penalty transformat de Varga. Gazdele au crezut insa in sansa lor si au reusit sa egaleze in cel de-al doilea minut de prelungire al partii secunde, obtinind, in extremis, un pretios punct.
Contracandidatele Sportului au reusit insa sa obtina victorii dificile dar foarte pretioase. FCM Bacau s-a impus cu 1-0, la Buzau, tot in minutele de prelungire ale reprizei secunde, gratie unui penalty transformat de Trofin si tot cu acelasi scor a cistigat pe teren propriu Petrolul Ploiesti disputa cu Cetatea Suceava, golul ploiestenilor fiind marcat de Hadnagy, in minutul 45.
Cea de-a patra formatie care a ridicat pretentii la promovare, FC Brasov, a fost condusa la pauza, pe teren propriu, cu 1-0 de FC Botosani, golul elevilor lui Mihai Ciobanu fiind opera lui Ursu. Brasovenii au avut insa o a doua repriza foarte buna si s-au impus in cele din urma cu 2-1, ambele goluri ale gazdelor fiind inscrise de Anghel.

Forex si FCM Cimpina ocupa, la egalitate, primele doua locuri

Alte trei formatii, care si-au propus sa adune cit mai multe puncte in tur pentru a avea o iarna linistita, au pasit cu dreptul in noul sezon competitional. Dunarea Galati s-a impus cu 2-1 la Snagov, iar dubla lui Szekely i-a adus formatiei FCM Cimpina o victorie in derby-ul judetului Prahova, de la Brazi.
Daca in sezonul trecut Dacia a cistigat cu 5-1 disputa cu Forex, formatia braileana, cu o alta denumire si alta componenta nu a reusit nici macar o remiza in fata unei formatii care a evoluat doua treimi din meci in inferioritate numerica. Perspectiva brailenilor nu pare nici in continuare mai promitatoare avind in vedere faptul ca in runda urmatoare vor evolua la Cimpina si apoi vor primi pe teren propriu vizita Sportului Studentesc.
Echipa lui Cristian Dicu, CS Otopeni, s-a impus cu 2-1 la Delta Tulcea, golurile oaspetilor fiind marcate de Cristean (min. 49) si ex-petrolistul Anton Petrea (min. 65).
Dupa aceasta prima runda, in fruntea clasamentului se afla Forex Brasov si FCM Cimpina, ambele avind cite o victorie cu 2-0 si ^ 3 la adevar, deoarece s-au impus in deplasare.