Formaţia de la Dunăre şi-a realizat obiectivul pentru sezonul 2011-2012

CF Brăila a reuşit un tur de campionat foarte bun, fiind după 15 etape la doar 3 puncte distanţă de locul al doilea.
Toată iarna brăilenii au sperat într-un miracol şi Viorel Ion avea gânduri mari, visa la unul dintre cele două locuri care asigură accederea în Liga I.
Formaţia brăileană a început foarte bine campionatul, cu trei victorii din tot atâtea partide, însă a venit duşul rece de la Mangalia, alte două înfrângeri, una neaşteptată pe Municipal cu Săgeata Năvodari, alta la Iaşi şi visul s-a năruit.
CF Brăila şi-a propus, iniţial, salvarea de la retrogradare, apoi locurile 1-6 şi obiectivul a fost realizat, brăilenii au totalizat 48 de puncte, la fel ca şi FC Botoşani, dar având un golaveraj inferior s-au clasat pe locul al 6-lea, după formaţia lui Orac.
În retur, echipa lui Viorel Ion a obţinut opt victorii, o remiză şi a fost înfrântă de 6 ori.
Gabriel Bosoi a fost din nou integralist, însă prin golurile marcate dar mai ales pentru pasele decisive date coechipierilor, jucătorul returului poate fi considerat Cosmin Necoară.

Trei victorii şi un salt pe locul al doilea

Brăilenii şi-au luat revanşa în prima etapă a returului în faţa botoşenenilor lui Costel Orac, la capătul unui meci în care Clement Pălimaru a marcat "cel mai rapid gol" al sezonului de primăvară din Liga secundă de fotbal.
CF Brăila a deschis scorul încă din secunda 32 a meciului, din penalty, prin Pălimaru, după ce tot el fusese faultat în careul advers de Ciprian Dinu şi cei peste 6.000 de spectatori brăileni începeau să viseze frumos.
Elevii lui "Vioară" au continuat să atace şi s-au distanţat la două lungimi în minutul 17, când noua achiziţie a brăilenilor, Adrian Câmpeanu, a speculat o greşeală a portarului Curileac şi a îndeplinit o simplă formalitate.
În partea secundă, brăilenii au fost însă ultradefensivi şi nu au făcut altceva decât să încerce să-şi conserve avantajul, iar în final, cu emoţii, au reuşit să-şi realizeze obiectivul.
Cu toate că ştiau că lotul adversarei nu mai avea valoarea din tur,
elevii lui Viorel Ion au abordat cu seriozitate jocul de la Snagov, au reuşit o primă repriză foarte bună şi la pauză aveau deja un avantaj de două goluri.
CF Brăila a deschis scorul încă din minutul 6, prin Gabriel Ion şi a închis tabela cu un minut înaintea încheierii primei reprize în urma reuşitei lui Cosmin Necoară.
Stelian Nicoliţă a irosit două şanse a marca în repriza a doua şi de a mări avantajul formaţiei sale.
După 90 de minute CF Brăila a câştigat cu 2-0 şi se afla pe locul al patrulea, la egalitate de puncte, 29 cu Delta Tulcea şi cu Săgeata Năvodari.
În etapa a 3-a a returului echipa lui Viorel Ion a câştigat la "masa verde" partida de pe teren propriu cu Victoria Brăneşti, formaţie care în iarnă s-a retras din campionat şi a urcat în premieră pe locul al doilea în clasament, aceasta fiind cea mai bună clasare a grupării de la Dunăre din acest campionat.

Callatis i-a readus cu picioarele pe pământ

Au urmat trei înfrângeri consecutive, în care CF Brăila a marcat 2 goluri şi a primit 10.
Cu toate că s-au odihnit etapa anterioară, brăilenii au avut o evoluţie mai mult decât modestă în prima etapă intermediară a returului şi au suferit o înfrângere usturătoare la Callatis Mangalia.
Prima repriză a fost echilibrată şi scorul înregistrat la finalul ei, 1-1, reuşita oaspeţilor aparţinându-i lui Pălimaru, reflectă acest lucru.
Oaspeţii nu au mai reuşit să revină în joc, au pierdut în final cu 4-1, iar după acest eşec gruparea de la Dunăre a coborât pe locul al patrulea, având însă acelaşi punctaj cu Săgeata Năvodari, formaţie pe care dacă o învingeau în următoarea rundă pe Municipal, elevii lui Viorel Ion reveneau pe podium.
Socoteala din târgul Mangaliei nu s-a potrivit cu cea de acasă şi în partida cu Săgeata Năvodari, CF Brăila a suferit prima înfrângere pe teren propriu. A fost şi un scurtcircuit la nivelul echipei deoarece conducerea clubului a decis să diminueze cu 40% primele brăilenilor, chiar în săptămâna de dinaintea jocului cu Săgeata.
Săgeata a condus pe Municipal cu 2-0 în minutul 52, moment al jocului în care portarul brăilean Iulian Budur a fost eliminat şi cu toate acestea CF Brăila ar fi putut obţine o remiză dacă, după reuşita din care Pălimaru (min. 65) a redus din diferenţă, arbitrul ar fi acordat gol la mingea şutată de Moise (min. 80), pe care toată lumea a văzut-o depăşind linia de poartă.
Formaţia brăileană a pierdut la scor de neprezentare partida din Copou cu CSMS Iaşi şi era pe locul al şaptelea.

Revanşă la scor cu Dunărea Galaţi

În etapa a 22-a a returului pe Municipal a venit tradiţionala adversară a brăilenilor, Dunărea Galaţi, însă de data aceasta nu a mai fost un derby, ci un meci la discreţia elevilor lui "Vioară".
Brăilenii au dominat autoritar şi s-au impus cu 4-1. Necoară a centrat în minutul 2 şi Călin a deschis scorul, gălăţenii au reuşit relativ repede să restabilească egalitatea, însă la pauză brăilenii conduceau cu 2-1 graţie reuşitei lui Pălimaru.
În repriza a doua, CF Brăila a mai înscris de două ori prin Gabriel Bosoi şi Câmpeanu, la ambele goluri coautor fiind Cosmin Necoară, s-a impus cu 4-1 şi a urcat pe locul al cincilea în clasament.
Urmau însă două deplasări dificile la Bacău şi Constanţa.

"Dubla" lui Pălimaru a decis soarta partidei la Bacău

După victoria categorică de pe teren propriu, în cea de-a doua intermediară, CF Brăila a bifat un succes la fel de important, la FCM Bacău.
Elevii lui Vioară au deschis scorul prin Câmpeanu, însă golul egalizator a picat în minutul 33, când Ursu, de la 25 de metri, a trimis mingea sub transversala porţii brăilene şi meciul se relansa.
În minutul 57, Pălimaru a profitat de lipsa de replică a
fundaşilor centrali ai gazdelor şi a marcat pentru 1-2, iar după alte
patru minute tot el a mărit avantajul oaspeţilor la 1-3, după ce a
transformat un penalty scos de Necoară. În final, formaţia de la Dunăre s-a impus cu 3-2 şi a obţinut toate punctele puse în joc.

Eşecuri cu Farul şi Viitorul Constanţa

CF Brăila a pierdut cu 2-1 partida de la Farul Constanţa, cu toate că 35 de minute oaspeţii au evoluat în superioritate numerică.
Practic, soarta partidei s-a stabilit în primele 12 minute ale primei reprize, când gazdele au reuşit să marcheze de două ori.
În minutul 55, constănţeanul Stegaru a comis un henţ în calitate de ultim apărător şi a fost eliminat de pe teren, iar Necoară a marcat din lovitură liberă şi partida părea relansată.
Brăilenii nu au profitat, însă, de faptul că au evoluat în superioritate numerică la Constanţa, au pierdut, iar în urma acestui eşec au coborât pe locul al şaselea în clasament.
Elevii lui "Vioară" şi-au dorit mult un rezultat pozitiv în faţa formaţiei patronate de Gică Hagi, însă una este să vrei şi alta să poţi realiza acest lucru, mai ales că la gazde au fost şi două absenţe notabile, ambii atacanţi titulari, Pălimaru şi Câmpeanu, fiind indisponibili pentru acest joc.
Viitorul a meritat să câştige la Brăila, însă maniera de arbitraj a centralului Augustus Constantin şi a asistentului Mihai Artene a fost pro Constanţa. Fără să fie nevoie, cei doi arbitri le-au acordat mai multe bonusuri oaspeţilor, dar, din fericire pentru gazde, acestea nu au avut efect pe tabela de marcaj.

Remiză albă la Dinamo II, victorie reconfortantă cu CS Otopeni

În etapa a 26-a, la Dinamo II Bucureşti elevii lui Viorel Ion au ratat şansa de a obţine un success de palmares. Voicu, Otvoş de două ori şi Puşcaşu în prima repriză, Bosoi şi Necoară în cea de a doua nu au reuşit să-l învingă pe portarul dinamovist şi meciul s-a încheiat nedecis, 0-0.
Pe teren propriu, în runda următoare CF Brăila a câştigat cu 4-0 partida cu CS Otopeni, scor pe care brăilenii l-au realizat încă din prima repriză.
Stelian Nicoliţă (min 3), a deschis scorul, Puşcaşu şi CF Brăila l-a dus la 2-0, Prodan a marcat pentru 3-0, iar Câmpeanu a închis tabela în minutul 44.

Înfrânţi cu ajutorul arbitrilor la Tulcea

Meciul din etapa a 28-a de la Tulcea a avut două reprize diametral opuse, în prima brăilenii şi-au dominat adversara şi au plecat la cabine cu un gol avantaj, în partea secundă jucătorii lui "Vioară" nu au mai avut aceeaşi luciditate în joc, iar gazdele, cu sprijinul discret al arbitrilor, au întors rezultatul în favoarea lor.
CF Brăila a rămas în inferioritate numerică din minutul 71, după eliminarea lui Dăniţă şi cu toate acestea ar fi putut da lovitura în minutele de prelungire şi să obţină un punct, dar Câmpeanu nu a reuşit să ajungă la minge după o centrare perfectă a lui Bosoi.

Succese importante pentru realizarea obiectivului cu Astra II şi Gloria Buzău

În penultima etapă, pe Municipal, brăilenii au avut destule emoţii până să-şi apropie victoria. Elevii lui "Vioară" şi-au creat nenumărate ocazii, dar jucătorii ajunşi la finalizare s-au întrecut în ratări.
Jucătorul meciului a fost Cosmin Necoară, el a marcat două goluri şi a adus trei puncte mari brăilenilor
În ultima etapă, în Crâng, Necoară a fost din nou cel mai bun jucător de pe teren.
În minutul 36, Necoară a centrat perfect, iar Bosoi a trimis, cu latul, la colţul lung şi era 1-0 pentru oaspeţi.
Buzoienii au egalat, însă în repriza a doua pe teren a fost o singură echipă, CF Brăila. Brăilenii au preluat conducerea după un gol înscris cu capul de Câmpeanu, coautor fiind Necoară, iar în minutul 64 rolurile s-au schimbat, Câmpeanu a fost cel care a obţinut un penalty, iar Cosmin Necoară a marcat pentru 1-3. Tot Necoară (min. 70) a mărit la trei, 1-4, cu două minute înainte de finalul jocului a marcat şI Moise şi astfel CF Brăila a încheiat turul cu o victorie la scor.
În urma acestui succes formaţia de la Dunăre şi-a realizat obiectivul, locul al 6-lea.

Ne-am îndeplinit obiectivul, sunt mulţumit de jucători

Contactat telefonic, antrenorul Viorel Ion a făcut o scurtă radiogramă a returului.
Tehnicianul a spus că ţinând cont de faptul că nu a putut să programeze mai multe partide amicale din cauza iarnii capricioase din acest an, este mulţumit de locul ocupat de CF Brăila.
"Una peste alta, ne-am îndeplinit obiectivul şi sunt mulţumit. Putea fi însă şi mai bine, dar faptul că în iarnă nu am reuşit să jucăm mai multe partide amicale, că nu am putut efectua un cantonament în străinătate a contat foarte mult în economia jocului nostru la începutul returului", a fost prima reacţie a lui Viorel Ion.
Tehnicianul a spus apoi că echipa brăileană şi-a revenit pe parcurs, fiind considerată de mulţi specialişti din domeniu ca fiind revelaţia campionatului.
"Nu am avut continuitate în rezultate pentru că, din cauza zăpezii şi a gerului din această iarnă, nu am avut şansa să ne pregătim aşa cum ne-am fi dorit. Dar cu toate acestea, treptat, echipa s-a sudat şi jocul a fost din ce în ce mai sigur, astfel că au apărut şi rezultatele. De altfel, CF Brăila a fost revelaţia campionatului, aşa susţin majoritatea oamenilor de fotbal din Liga a II-a, a fost echipa cu cel mai frumos joc. Asta înseamnă că în sezonul următor ne putem depune candidatura la accederea în primul eşalon. Cu trei, patru implanturi creăm o echipă competitivă la Brăila. Cât priveşte lotul de jucători, pot spune că sunt mulţumit de modul în care au răspuns solicitărilor noastre", a mai spus Viorel Ion.

Gabriel Bosoi, integralist în retur

Cu câte şase reuşite fiecare, Cosmin Necoară şi Clement Pălimaru au fost golgeterii echipei brăilene
În retur, la fel ca şi în sezonul de toamnă, Gabriel Bosoi a bifat toate minutele posibile. Căpitanul echipei brăilene a fost integralist în 14 meciuri, acumulând 1.260 de minute jucate şi şi-a trecut numele şi pe lista marcatorilor.
Golgeterii returului au fost jucătorul de bandă stânga, Cosmin Necoară şi atacantul Clement Pălimaru, ambii cu câte 6 reuşite în partea a doua a campionatului. Pentru pasele decisive date cât şi pentru golurile marcate, în urma cărora CF Brăila a obţinut victorii importante, Necoară poate fi considerat şi cel mai bun jucător al grupării brăilene în retur.
În continuare, vă prezentăm aportul celor 23 de jucători pe care i-a folosit Viorel Ion în retur: Bosoi - 14 meciuri, 1.260 minute, 2 goluri, Bucuroiu (14, 1208, 0), Vlaicu (13, 1208, 0), Otvoş (13, 1.170, 0), Câmpeanu (13, 1104, 5), Ivan (12, 1080, 0), Călin (11, 959, 1), Voicu (11, 773, 0), Necoară (10, 730, 6), Puşcaşu (10, 726, 1), S. Nicoliţă (10, 472, 1), Pălimaru (8, 663, 6), G. Ion (8, 555, 1), Prodan (8, 333, 1), Pungă (8, 290, 0), Dăniţă (7, 314, 0), Moise (7, 294, 1), Pânzaru (6, 207, 0), B. Dumitru (4, 301, 0), Boboc (3, 91, 0), Henry (3, 89, 0), Ndigwe (2, 29, 0), Budur (1, 52, 0).