Forex a cistigat la masa verde si isi pastreaza avantajul de un punct in fata concitadinei FC Brasov

Tinind cont de pozitiile ocupate in clasament si de obiectivul identic pe care cele doua formatii il au in acest final de campionat, meciul dintre FC Botosani si FC Brasov poate fi considerat derby-ul etapei a 24-a.
Partida nu a inceput sub cele mai bune auspicii pentru gazde deoarece, in minutul 3, Cristian Balaj a vazut corect un fault in careul botosenean si Ciprian Prodan i-a adus pe "stegari" in avantaj. Misu Ciobanu a reusit totusi sa-si revitalizeze elevii in teren, astfel ca pe la mijlocul primei reprize Colban a fost la un pas de a restabili egalitatea insa mingea sutata de el a lovit bara portii adverse.
In minutul 23, gazdele au reusit sa relanseze lupta dupa reusita lui Andries, dupa o pasa ideala de la Ibrahim Kano, cel care astfel si-a rascumparat greseala de fault ce a condus la penalty-ul din care s-a deschis scorul.
FC Botosani a fortat dupa pauza insa nu a reusit sa mai fructifice nici una dintre ocaziile create si nici sa pastreze rezultatul deoarece Balaj a inventat un penalty pe care oaspetii l-au transformat prin Karamian si astfel brasovenii au obtinut toate punctele.
Cea de-a doua formatie care a reusit sa se impuna in deplasare in aceasta runda a fost Dunarea Galati.
Galatenii au rezistat atacurilor in valuri ale Preciziei Sacele si au dat lovitura prin S. Ilie, in cel de-al patrulea si ultimul dintre minutele de prelungire ale partii secunde.
Tot cu 1-0 s-a impus si Ceahlaul Piatra Neamt la Portul Constanta, printr-un gol marcat din penalty de Tibi Serban, in minutul 66, astfel ca lidera isi pastreaza avantajul de 12 puncte fata de ocupanta locului secund, Forex Brasov, formatie care in aceasta runda a cistigat la masa verde deoarece Midia s-a retras din campionat.

Laminorul Roman a mai obtinut trei puncte si spera intr-o minune pentru a se mentine in Divizia B

O victorie chinuita, dar foarte importanta in aceasta runda a obtinut FCM Tirgoviste, pe teren propriu, in disputa cu Callatis Mangalia. Golul marcat de Ciolca, in minutul 48, din penalty, i-a urcat pe tirgovisteni pe locul al 11-lea insa acesta este tot un loc retrogradant.
Un pas important in evitarea retrogradarii l-a facut Gloria Buzau, dupa remiza obtinuta pe "Municipalul" brailean in partida cu Dacia Unirea. Daca pentru formatia din Cring rezultatul este unul de moral, pentru Dacia egalul a echivalat cu pierderea unui loc in clasament, pozitia a cincea ocupata de ea fiind preluata de Altay Navodari.
Derby-ul subsolului clasamentului si al Moldovei a fost cistigat de Laminorul Roman. Succesul romascanilor in fata Petrolului Moinesti s-a conturat abia in minutul 91 insa este greu de presupus ca vreuna dintre cele doua formatii mai poate evita retrogradarea in acest final de retur, in care rezultatele incep sa devina din ce in ce mai suspecte in ceea ce priveste corectitudinea lor.