Final incendiar de sezon în Liga a IV-a

• Viitorul Ianca este echipa care decide campioana • sâmbăta trecută, echipa din Ianca a remizat, 2-2, cu CS Făurei şi i-a oferit Victoriei Traian şansa de a merge la barajul de promovare în Liga a III-a • astăzi, Viitorul Ianca joacă la Victoria Traian, iar rezultatul acestui derby stabileşte campioana Ligii a IV-a

Echipa momentului în Liga a IV-a, Viitorul Ianca a remizat cu CS Făurei, un rezultat care, înainte de ultima etapă turneului play-off, o trimite la baraj pe Victoria Traian. Până la finalul campionatului CS Făurei rămâne teoretic pe primul loc deoarece are un golaveraj superior, însă dacă egalitatea de puncte între primele două clasate va persista şi după runda finală care va avea loc miercuri, 7 iunie, pentru că are avantajul meciurilor directe din play-off, Victoria Traian va reprezenta judeţul Brăila la barajul de promovare în Liga a III-a.

Meciul de pe stadionul Ştefan Vrăbioru dintre Viitorul Ianca şi CS Făurei s-a ridicat la statutul de deby. Formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă a fost superioară la capitolul posesie a mingei, însă Viitorul Ianca a mizat pe cartea contraatacului şi şi-a creat multe ocazii clare de gol. Partida a început cu două mari ocazii de gol, prima a aparţinut gazdelor, Cazan (min. 9) a centrat la colţul lung, Crăciun a trimis mingea, cu capul, la colţul scurt, însă Goicea a reuşit să evite golul, iar la faza imediat următoare, Stelian Nicoliţă a trecut mingea pe lângă Şerbu, însă a lovit-o prea tare şi nu a mai reuşit să o ajungă pentru a o trimite în plasă. În minutul 14, Mîţă a centrat în faţa porţii, iar Dobrin a deviat mingea în propria poartă. Viitorul Ianca a obţinut o lovitură liberă în minutul 30, Ghiviciu a centrat în careul oaspeţilor, iar Dobrin şi-a răscumpărat greşeala şi a marcat golul egalizator. La trei minute de la reluare Ghiviciu putea aduce echipa gazdă în avantaj, însă Goicea a reuşit, in extremis, să evite golul. Portarul oaspeţilor a greşit decisiv în minutul 56, când a ieşit inoportun din carelul mic şi l-a faultat pe Crăciun, iar arbitrul de centru a arătat punctul cu var. Daniel Cazan a marcat şi Viitorul Ianca a trecut în avantaj. CS Făurei s-a aruncat în atac şi, graţie golului marcat de Poteraşu în minutul 83, a reuşit să smulgă punctul care o menţine în cursa pentru câştigarea campionatului.

Victoria Traian s-a impus cu 4-0 la Victoria Cazasu, însă până în minutul 57 scorul a fost egal, 0-0. Viitorul Însurăţei a realizat scorul etapei, 9-2, în disputa de pe teren propriu cu Voinţa Şuţeşti.

În play-out satelitul Daciei Unirea a obţinut un succes important, 6-1, în partida cu Voinţa Vişani şi a predat “lanterna roşie” a campionatului echipei Gloria Movila Miresii. Astăzi, 7 iunie, în ultima etapă a turneului play-off, se decide campioana.

CS Făurei şi Victoria Traian joacă acasă, prima cu Viitorul Însurăţei, cea de a doua, cu Viitorul Ianca. Dacă ambele formaţii câştigă pe teren propriu, la baraj merge echipa din Traian. Dacă în derby-ul de la Traian se impun oaspeţii sau partida se încheie la egalitate, echipa din Făurei câştigă actuala ediţie de campionat.

Ordinea primelor clasate în play-off: 1 CS Făurei 48 puncte (golaveraj: 37-11), 2 Victoria Traian 48 (27-12), Viitorul Ianca 34. Ordinea primelor clasate în play-out: 1 Pandurii Tudor Vladimirescu 24 puncte, 2 Dunărea Tichileşti 23, 3 Voinţa Vişani 19.