Emmanuel Ndigwe, decisiv pentru Sportul Chiscani în victoria cu 4-0 din partida cu CSM Râmnicu Sărat

• antrenorul jucător a realizat “dubla” în doar cinci minute • Costache şi Dumitrana au mai înscris în cea mai categorică victorie obţinută de Sportul în acest campionat

Investit în această iarnă în funcţia de antrenor, nigerianul Emmanuel Ndigwe a pregătit impecabil meciul pe care Sportul Chiscani l-a disputat cu CSM Râmnicu Sărat, dar a fost şi cel care a deschis calea spre victorie. Anul trecut, pe 25 august, Sportul Chiscani a pierdut cu 4-0 la CSM Râmnicu Sărat, marţi, 27 martie 2018, formaţia din Chiscani şi-a luat revanşa cu acelaşi scor graţie dublei antrenorului jucător, Emmanuel Ndigwe, lui Ionuţ Cristian, care a scos penalty-ul pe care l-a transformat impecabil Gigel Costache 3-0, şi execuţiei lui Vali Dumitrana, care a stabilit scorul final. Toţi cei care au reprezentat clubul din Chiscani în acest meci au contribuit la acest succes.

Meciul a început în nota de dominare a gazdelor, iar în minutul 10 căpitanul Georgian Bălan a trimis o diagonală pe stânga, Ndigwe a intrat în careu şi a şutat de la 6 metri la colţul scurt, sub transversală şi a deschis scorul. Sportul a continuat să atace şi, după numai cinci minute, după un corner, Căldăraru a recentrat mingea în faţa porţii, Pârlog a prelungit-o până la antrenorul jucător al gazdelor care a realizat “dubla”, min. 15: 2-0 pentru Sportul Chiscani. Putea fi 3-0 pentru gazde în minutul 24, însă mingea reluată, cu capul, de Cristian a trecut puţin peste transversală. CSM-ul a beneficiat în minutul 30 de o lovitură liberă, însă Burghelea a şutat peste poartă. Ndigwe (min. 31) şi-a încercat şansa de la distanţă, iar după numai patru minute Iordache a şutat din unghi, dar portarul Niţache a evitat golul.

Primele ocazii ale părţii secunde au aparţinut gazdelor, dar Cristian (min. 47) şi Coman (min. 52) nu au reuşit să-l învingă pe Niţache. Echipa oaspete a şutat pentru prima dată periculos pe spaţiul porţii în minutul 58 prin Marcu, dar Ghighimoc a deviat mingea în corner. Scorul s-a modificat în minutul 72 când Ionuţ Cristian a fost faultat clar în careul oaspeţilor, Gigel Costache a transformat penalty-ul acordat gazdelor, iar Sportul Chiscani conducea cu 3-0. La acest scor CSM Râmnicu Sărat a fost ceva mai activă în atac, dar Ghighimoc a avut intervenţii foarte bune la şuturile lui Dănuţ Oprea şi Tucă. Cu două minute înainte de finalul partidei Vali Dumitrana a şutat din unghi, iar Niţache a scăpat mingea în propria poartă şi Sportul Chiscani s-a impus meritat cu 4-0.

Sportul Chiscani; Ghighimoc – Bălan, Preda, Pârlog, Boga – Vârlan (min. 46: Costache), Căldăraru – Iordache (min. 72: M. Pascu),  Ndigwe (min. 60: Dumitrana), Cristian (min. 75: Chihaia) – Coman.