Egal spectaculos, 35-35, între CSM București și HC Dunărea

* după ce s-a calificat în Final Four-ul EHF European League, formația brăileană a obținut un punct pe terenul formației care reprezintă România în Liga Campionilor

HC Dunărea este “pe val” în Liga Florilor. Formația pregătită de Jan Leslie a crezut în șansa sa și, cu toate că a fost condusă la o diferență de șapte goluri, 32-25, de campioana en titre, CSM București, a reușit să smulgă un egal, 35-35, într-un final nerecomandat cardiacilor.

Astfel că, după ce s-a calificat în Final Four-ul EHF European League, formația brăileană a obținut un punct cât o victorie, pe terenul formației care reprezintă România în Liga Campionilor.

Kira Trusova, cu 12 intervenții, cele mai importnte pe final de meci, poate fi considerată MVP-ul partidei, însă meritul pentru acest punct câștigat aparține tuturor handbalistelor echipei de la Dunăre.

Gutierrez a deschis scorul în minutul 1 pentru gazde, iar Mortensen a marcat pentru 2-0, în minutul 2. Gonzalez a înscris primul gol pentru HC Dunărea în minutul 3, dar de la 2-1 CSM-ul s-a desprins la 5-1 în minutul 4, iar în minutul 8 distanța dintre echipa gazdă și cea brăileană era de 6 lungimi, 9-3. Cu toate că acest ecart s-a păstrat și în minutul 10, a fost 10-4, după primul sfert de oră jocul s-a echilibrat. HC Dunărea s-a apropiat la un singur gol de adversara sa, 11-10, în minutul 18, după golul semnat de Quintino, apoi a fost 14-13, în minutul 22. Formația pregătită de Adi Vasile s-a distanțat din nou la 5 goluri, 19-14, în minutul 28. Jezic a marcat cu o secundă înainte de finalul primei reprize, iar la pauză a fost 19-15 pentru CSM București.

Echipa gazdă a început bine și repriza a doua și în minutul 43 conducea cu 28-21, un scor la care nimeni nu mai credea într-o revenire a echipei brăilene. A urmat o perioadă în care CSM-ul nu a mai găsit calea spre gol, iar HC Dunărea a recuperat diferența de puncte astfel că în minutul 58 scorul era egal, 34-34. Mortensen a marcat pentru 35-34, însă da Rocha a egalat cu 17 secunde înainte de finalul meciului, 35-35.

Trusova a parat mingea aruncată de Neagu, iar tabela nu s-a mai modificat și HC Dunărea a plecat de la București cu un punct.

Pentru HC Dunărea au marcat: da Rocha 9 goluri, Araujo 6, Gonzalez 5, Quintino 4, Liscevic 4, Popa 2, Jezic 2, Schmelzer 1, Raicea 1, Mohamed 1.