După o evoluţie slabă, Sportul Chiscani a părăsit Cupa României

formaţia gazdă a făcut doar act de prezenţă şi a pierdut cu 3-1 meciul cu Sporting Lieşti • Marius Moroianu a fost singurul jucător al echipei din Chiscani care s-a remarcat în acest joc

Cu toate că nu a avut o adversară superioară valoric, formaţia din Chiscani a făcut doar act de prezenţă în partida cu Sporting Lieşti şi a părăsit Cupa României. Jucătorii echipei Sportul Chiscani au fost de nerecunoscut în prima repriză, la pauză intervenţia primarului Costică Cojea i-a mai trezit, cât de cât, la realitate, însă nu într-atât încât să întoarcă soarta partidei. Singurul jucător de la Sportul Chiscani care s-a zbătut pe teren şi care a ieşit în evidenţă a fost Marius Morioanu, ceilalţi s-au “plimbat” pe teren. Nici portarului George Tudor nu i se poate imputa nimic în această partidă.

Sporting Lieşti a deschis scorul prin Marius Coman, în minutul 5, la prima acţiune de poartă. Golul nu i-a trezit la realitate pe jucătorii Sportului, iar ocaziile s-au consemnat tot în contul echipei vizitatoare. Cu o linie de mijlocaşi inexistentă, greul a fost dus de fundaşi, iar, în minutul 16, doar intervenţia in extremis a portarului Tudor a făcut ca Adamache, după o centrare din corner a lui Stancu, să nu dubleze avantajul echipei din Lieşti. Jucătorii fornaţiei Sportul Chiscani au evoluat ca şi când s-ar fi întâlnit pentru prima dată, iar oaspeţii au mai punctat o dată, în minutul 37, când centrarea din corner a lui Zaharia a fost fructificată, ca la antrenament, de Voicu. Echipa gazdă a expediat primul şut pe spaţiul porţii prin Techiu, în minutul 39, însă şutul atacantului gazdelor a fost prea slab ca să-i pună probleme portarului Vădeanu, unul dintre juniorii oaspeţilor. La faza următoare mingea centrată de Boga a căzut pe transversală, a ajuns pe colţul opus la Claudiu Boariu, care putea să înscrie cu călcâiul, însă a intervenit salvator pe linia porţii Voicu şi a înlăturat pericolul.

Sportul Chiscani a avut o mare şansă de a reduce din diferenţă în minutul 58 când, după o acţiune pe stânga, Terchiu a scos mingea în faţa porţii, un apărător al oaspeţilor a degajat-o până la marginea careului, iar Claudiu Boariu a interceptat-o şi a trimis-o razant cu vinclul. Pe fondul dominării gazdelor, pe contraatac oaspeţii au înscris prin Blănaru şi Sporting Lieşti conducea cu 3-0. Putea fi 4-0 pentru oaspeţi, însă mingea trimisă cu capul de Sprânceană a lovit bara din dreapta a porţii lui Tudor.

Cu trei minute înainte de finalul partidei, Marius Moroianu a iniţiat o acţiune personală, a şutat de la marginea careului, mingea deviată de un adversar a ajuns la Techiu, iar atacantul gazdelor a înscris golul de onoare pentru Sportul Chiscani.

Sportul Chiscani: Tudor – Gaşpar (min. 46: L. Boariu), Moroianu, Boga (min. 65: M. Pascu), Zărnescu (min. 26: Bordei) – Bălan, Costache, C. Boariu, Huţu – Chihaia, Techiu.

Sporting Lieşti: Vădeanu – Stancu (min. 64: Blănaru),  Munchiu, Preda,  Voicu – Bursuc, Adamache (min. 64: Filimon), Manea, Zaharia – Coman, Mihu (min. 68: Cană).