Dunărea Tichileşti este campioana Seriei I

În weekend-ul trecut, Dunărea Tichileşti a devenit oficial campioana Seriei întâi din Liga a V-a. Formaţia din Tichileşti a încheiat sezonul competiţional cu o victorie, 3-2, pe teren propriu în disputa cu Şoimii Unirea. Gazdele au început foarte bine partida şi după doar 17 minute aveau deja un avantaj de trei goluri, graţie reuşitelor lui Vrânceanu (min. 5), Ionel Gheorghe (min. 7) şi Tudor (min. 17). Echipa vizitatoare a redus din diferenţă în minutul 41, după golul înscris de Anghel. În repriza a doua, Şoimii Unirea a mai înscris o dată prin Marius Iorga, însă nu a reuşit să plece cu un punct măcar de la Tichileşti. La finalul partidei campionii judeţeni au primit un rând de echipament, o cupă, o diplomă şi medalii din partea Asociaţiei Judeţene de Fotbal Brăila, festivitatea de premiere fiind oficiată de Mihai Ianoş, secretarul forului care organizează competiţia. În etapa a 26-a, patru partide au fost omologate cu 3-0 de Comisia de Disciplină a AJF. Astfel Siretul Vădeni a câştigat la "masa verde" partida de la Gropeni, deoarece spectatorii au pătruns în teren şi meciul a fost oprit, iar Viitorul Cireşu a câştigat cu 3-0 fără joc, deoarece echipa gazdă, Spicul Zăvoaia, nu a asigurat asistenţa medicală. Dinamo Salcia Tudor şi Voinţa Găiseanca au câştigat de asemenea fără joc, deoarece Vulturul Horia şi Viitorul Galbenu nu s-au prezentat.
Clasamentul final în Seria întâi: 1. Dunărea Tichileşti 70 puncte, 2. Siretul Vădeni 63 puncte, 3. Tricolorul Lanurile 62 puncte, iar în Seria a doua, cu patru etape înainte de final, clasamentul se prezintă astfel: 1. Viitorul 2 Ianca 70 puncte, 2. Viitorul Cireşu 65 puncte, 3. Voinţa Găiseanca 58.