"Dubla" lui Câmpeanu a calificat CF Brăila în turul cinci al Cupei României

Marţi după-amiază, CF Brăila a câştigat cu 2-0 partida disputată la Viitorul Axintele, graţie unei "duble" a lui Adrian Câmpeanu (foto) şi a promovat în faza a cincea a Cupei României la fotbal.
Debut foarte bun pentru Alin Pânzaru în postura de antrenor, dar şi pentru formaţia brăileană în noul sezon competiţional.
O victorie de moral pentru gruparea de la Dunăre înaintea startului de campionat, CF Brăila urmând să evolueze, pe 1 septembrie, în etapa inaugurală a turului la Chindia Târgovişte.
Prima repriză a fost la discreţia brăilenilor. Gabriel Bosoi a irosit o şansă de gol în primul minut al partidei, dar după numai alte trei minute CF Brăila a deschis scorul prin Adrian Câmpeanu, care a îndeplinit o simplă formalitate, după o centrare perfectă a lui Bosoi.
Brăilenii au continuat să asalteze careul advers şi în minutul 19 şi-au mărit avantajul la 2-0, după ce Câmpeanu a trimis mingea de la 18 metri în vinclul porţii gazdelor.

Mulţumiţi de scor, brăilenii nu au mai forţat în repriza a doua

Bălţoi şi Câmpeanu le-au mai dat în câteva rânduri emoţii celor 100 de spectatori prezenţi în tribuna stadionului comunal din Axintele, însă până la finalul partidei tabela nu s-a mai modificat.
În repriza a doua, jucătorii brăileni nu au mai forţat, însă nici Viitorul Axintele nu a periclitat poarta lui Bunduc şi CF Brăila s-a impus cu 2-0 şi accede în faza a cincea a Cupei României.
"Primul meci oficial a ieşit bine, am pornit cu dreptul în noul sezon competiţional. Am făcut o primă repriză foarte bună, în partea a doua a existat o relaxare a jucătorilor, însă nu am avut niciun fel de emoţii în privinţa victoriei. A fost o victorie de moral în vederea meciului de la Târgovişte, unde sperăm să obţinem un rezultat pozitiv", a declarat Alin Pânzaru.

CF Brăila: Bunduc - Bosoi, Ivan, Spiridon, Sânmărtean - Frunză (min. 54: Ciocâlteu), Ochia (min. 75: Voicu), Puşcaşu, Pungă - Bălţoi, Câmpeanu (min. 71: Visar).