Duş rece pentru Dacia Unirea în amicalul cu Unirea Slobozia

formaţia din Liga a III-a s-a impus cu 3-0 • brăilenii s-au întrecut în ratări • “Am cam intrat în panică după acest rezultat”, a declarat după meci Sorin Frunză

Dacia Unirea a fost învinsă la scor de neprezentare de Unirea Slobozia, în amicalul care a avut loc ieri, de la ora 11.00, pe stadionul Siderurgistul din Galaţi. Brăilenii, în formula Mitrea – Niţă, Ghiocel, Ivan, Necoară - Roşoagă, Ciucureanu, Adăscăliţei, Roşu – Neagu, Puşcaşu, au irosit o uriaşă şansă de gol în primul minut prin Costel Roşu, care a lobat mingea peste portarul advers, dar şi peste transversală, iar după doar câteva minute Răduca a marcat pentru echipa din Liga a III-a. Roşu a rămas din nou singur cu portarul, dar nici a doua oară nu a reuşit să marcheze, iar pe contraatac, Gherasim a majorat avantajul formaţiei din Slobozia. Pâslaru a marcat pentru echipa oaspete şi a stabilit scorul primei reprize şi chiar al amicalului, 3-0, pentru Unirea Slobozia.

În repriza a doua, Dacia Unirea a evoluat într-o altă alcătuire, Olaru – E. Oprea, Olenic, Moglan, Iosofache – M. Iordache, P. Ioan, D. Oprea, Puia – Mucuţă, Calu, însă nici această formaţie nu a reuşit să înscrie. Puia Mădălin Calu şi Iosofache şi-au trecut numele doar pe lista ratărilor.

Finalul partidei i-a găsit destul de îngânduraţi pe cei din staff-ul tehnic al Daciei Unirea. “Am cam intrat în panică după acest meci. Este adevărat că săptămâna trecută jucătorii noştri au avut antrenamente grele, cu o mare încărcătură, cred că s-a adunat o oarecare oboseală fizică şi psihică. Va trebui să analizăm unde s-a greşit şi să luăm măsurile cele mai bune pentru ca astfel de accidente să nu se mai întâmple”, a declarar Sorin Frunză, directorul sportiv al Daciei Unirea.