Două victorii pentru HC Dunărea la turneul amical de la Cisnădie

• handbalistele brăilene au învins CSM Roman şi Corona Braşov • Diana Axinte a fost desemnată de organizatori golgetera turneului

HC Dunărea a câştigat meciurile cu CSM Roman şi Corona Braşov la turneul de la Cisnădie şi a pierdut la doar un gol diferenţă, 26-27, partida cu echipa gazdă, Măgura Cisnădie, însă un aport însemnat la înfrângerea elevelor antrenorului Florentin Pera au avu-o cei doi arbitri ai partidei.

Fromaţia brăileană a câştigat cu 27-19 (15-10) meciul cu CSM Roman, după un joc dominat de handbalistele de la Dunăre din primul şi până în ultimul minut de joc.

Pentru HC Dunărea au marcat Dziyana Ilyina 8 goluri, Alina Czeczi 5, Marija Shteriova 3, Iryna Shutska 3, Anamaria Horobeţ 2, Diana Axinte 2, Diana Druţu 1, Gabriella Szucs 1, Cristina Gheorghe 1, Anca Ciuclaru 1. Toţi cei trei portari, Elena Voicu, Lăcrămioara Stan şi Adriana Medvedova au avut prestaţii sigure în acestă partidă.

În cel de-al doilea meci, formaţia de la Dunăre a pierdut cu 27-26 disputa cu Măgura Cisnădie, după ce la pauză tot echipa gazdă a condus la un gol diferenţă. Însă victoria a fost decisă de cei doi arbitri care au avantajat în mod evident echipa gazdă. Principala marcatoare a echipei brăilene a fost Diana Axinte cu 7 reuşite, celelalte goluri ale grupării handbalistice brăilene fiind marcate de Marija Shteriova 6, Cristina Gheorghe 5, Anamaria Horobeţ 2, Gabriella Szucs 2, Oana Cîrstea 2, Iryna Shutska 1, Anca Ciuclaru 1.

În ultimul meci al turneului HC Dunărea a dispus de Corona Braşov cu 31-29, după ce la pauză brăilencele au avut patru goluri avans. Cu 12 reuşite în acest joc, Diana Axinte a fost desemnată de organizatori golghetera turneului.

Pentru HC Dunărea au înscris Diana Axinte 12 goluri, Alina Czeczi 6, Marija Shteriova 4, Cristina Gheorghe 3, Gabriella Szucs 2, Iryna Shutska 2, Anamaria Horobeţ 1, Diana Munteanu Drutu 1, iar de la Corona Braşov principalele realizatoare au fost Laura Chiper şi Bianca Tiron cu 6, respectiv 5 goluri marcate.