Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Directia pentru Sport i-a premiat pe cei mai buni sportivi din 2005

Luni, 30 ianuarie, Directia pentru Sport a Judetului i-a premiat pe cei mai buni sportivi braileni din anul 2005. In cadrul acestei festivitati, directoarea DSJ, Elisabeta Aron, a facut o prezentare a situatiei statistice a activitatii sportive din orasul nostru si apoi invitatii de onoare, prefectul judetului, Nicolae Mitroi, Alexandru Ciuc, consilier ANS, Elena Preda, inspector de specialitate din cadrul Inspectoratului Scolar Judetean, Tinca Amza, directoarea CSM-ului si, nu in ultimul rind, Fita Lovin, directoarea DSJ Galati, le-au oferit premii in valoare de 70 milioane lei celor mai buni sportivi si antrenori braileni.
Clasamentele au fost alcatuite pe ramuri de sport, iar primii care au intrat in posesia premiilor au fost sportivii din sporturile neolimpice. Inainte de a-i premia pe cei care au cucerit nenumarate medalii in 2005, Nicolae Mitroi a tinut sa precizeze: "Trebuie sa marturisesc faptul ca ma simt onorat pentru aceasta invitatie. Voi incerca sa ma apropii cit mai mult de sportul brailean si pot afirma ca deja am devenit un fan al echipei HC Dunarea. Ne vom stradui sa obtinem cit mai multe fonduri pentru sport deoarece sportivii braileni sint mesagerii nostri atit pe plan national, cit si international:.
Printre cei mai reprezentativi sportivi ai primei categorii s-au numarat sahistul Ioan Bargaoan, detinator a patru locuri intii, printre concursurile cistigate numarindu-se si Openul International de la Galati, perechea de dansatori a Clubului Valentina Dance, Valentina Dobrila - Florin Vasiliev, multipla campioana nationala si europeana Elena Vasiloiu Gisca, reprezentanta CS Budo, culturistul Vasile Craciun, motociclistul Stefan Popa, cistigator al unei etape de Cupa Europeana in 2005, precum si rugbistul Valentin Popirlan.
La sporturile olimpice, Paul Podgoreanu detine cele mai stralucitoare medalii. Reprezentantul CSM-ului a obtinut titlul european de tineret la Kaiac 4 si medalia de bronz la Campionatele Nationale pentru seniori in proba de Kaiac 2. Adelina Gavrila a fost desemnata cea mai buna atleta, iar Roxana Samoila cea mai valoroasa reprezentanta a sectiei de natatie.
Sporturile de echipa ii au ca lideri pe Daniela Goldic, portarul echipei HC Dunarea si Laurentiu Ivan, fundasul central al Daciei Unirea.
Reprezentantul Clubului Venus, Sebastian Ionescu, a fost nominalizat si in anul recent incheiat cel mai bun tenismen brailean, Florin Ivan cel mai bun boxer, iar Mihai Malacu liderul ciclistilor de la CSM.
Antrenorul anului 2005 a fost desemnata Florentina Ion, antrenoarea lui Paul Podgoreanu.

Cei mai buni sportivi din anul 2005

I. Sporturi neolimpice

SAH: Ioan Bargaoan - 9 ani - CSO Ianca
- loc I - Open International - Galati - aprilie;
- loc I - Festivalul de sah "Cap Aurora" - iunie;
- loc I - Campionatul judetean copii;
- loc I - Campionatul judetean individual
DANS SPORTIV:
Perechea Vasiliev Florin - Dobrila Valentina - CS Valentina Dance
- loc I - Cupa "Beodance" - Belgrad;
- loc III - Cupa Acanta Galati;
- loc I - Cupa Galati;
- loc I - Cupa Valentina Dance Braila
GO:
1. Caraivan Alexandru - CS Atari
- loc I - Campionat Balcanic juniori I Tr. Severin - 25-26.08.2005;
- loc I - Campionat National juniori 16 ani
2. Pirvu Andreea - CS Atari
- loc II - Campionat National seniori;
- loc II - Campionat National perechi seniori
3. Toma Theodor - CS Atari
- loc IV - Campionat European juniori sub 12 ani - Kosice - 25-27.05.2005;
- loc I - Campionat National juniori sub 10 ani;
- loc II x 2 - Campionat National copii 12/14 ani
MOTOCICLISM:
1. Toma Alexandru
- loc II - Campionat National seniori
- loc I - Etapa de Cupa Europei
2. Popa Stefan - CSM
- loc II Campionat National - tineret
RUGBY: Poparlan Valentin - Rugby Club Braila
- component al lotului national UNDER 19 (jun. I) participant la Campionatul Mondial UNDER 19 - 2005 de la Durban, Africa de Sud - Romania s-a clasat pe locul 7
CULTURISM:
1. Craciun Vasile - CS Atlas
- loc II - Campionat National - seniori
2. Antohi Ana Maria - CS Atlas
- loc III - Campionat National - juniori I
3. Ariciu Valentin - CS Atlas
- loc II - Campionat National - juniori II - 60 kg
KARATE TRADITIONAL:
1. Gasca Elena Vasiloiu - CS Budo
- loc II - Campionatul Mondial - juniori I - fukugo - Italia;
- loc III - Campionatul Mondial - juniori I - kumite individual;
- loc I - Campionatul European - juniori I - fukugo - Malta;
- loc I - Campionatul European - kumite - Malta;
- 2 x loc II - Campionatul European - fukugo si kata - Belgrad;
- 3 x loc I - Campionatul National - juniori I;
- 2 x loc II - Campionatul National - juniori I;
- loc III - Campionatul National - juniori I
2. Leonte Raul - CS Sessu Bama Yama
- loc I - cadeti - Campionat Mondial - kumite - Italia;
- loc I - cadeti - Campionat Mondial ENBU - Italia;
- loc III - cadeti - Campionat Mondial - kumite echipa;
- loc II - Campionatul European - kumite echipa - Belgrad
3. Frigioiu Adrian - CS Sessu Bama Yama
- loc II - cadeti - Campionat National Enbu masculin;
- loc II - cadeti - Campionat National kumite echipe;
- loc III - cadeti - Campionat National - kumite echipe masculine;
- loc III - cadeti - Campionat Mondial - Italia - Enbu masculin.

II. Sporturi olimpice

VOLEI: Stefu Ioana - LPS - echipa juniori II participanta la turneul final
FOTBAL: Ivan Laurentiu - CS Dacia Unirea - component al echipei de div. B
JUDO: Brebenel Corina - CSM
HANDBAL:
1. Goldic Daniela - HC Dunarea - echipa in Liga Nationala
2. Raducan Andrei - LPS - juniori I - antrenor Ciochia Theodor
3. Eseanu Nicoleta - LPS juniori I - componenta a lotului national de junioare - antrenor Bucovala Ion
TENIS:
1. Ionescu Sebastian - CS Venus
- loc II Campionatul National juniori II - 14 ani;
- participant la concursuri internationale in Franta unde s-a clasat foarte bine. Intr-un clasament European al juniorilor ocupa locul 15 cu 200 p.
2. Marin Teodor Nicolae - CS Valmet - loc II - Campionat National - juniori 12 ani
CICLISM:
Malacu Mihai - CSM
- loc I - circuit juniori I - Campionat National;
- loc III - Campionatul National - fond - juniori I;
- loc III - Campionatul National - sosea 40 km - juniori I.
BOX:
1. Ivan Florin - CSM
- loc I - Campionatul National - tineret;
- loc II - Campionatul National - seniori
2. Christescu Vasile - CSM
- loc I - Campionatul National - tineret;
- loc III - Campionatul National - seniori
3. Popa Nicusor - CSM
- loc I - Campionatul National - 60 kg - cadeti
NATATIE:
1. Samoila Roxana - LPS
- loc I - Campionatul National seniori - 100 m mixt;
- loc I - Campionatul National seniori - 4 x 100 m mixt;
- 7 x loc II Campionat National seniori individual;
- 2 x loc II Campionat National seniori stafeta
2. Nistor Catalin - CSM
- 3 x loc II - Campionat National - seniori - 50 mB - 100 mB - 200mB;
- loc III - Campionat National seniori - 200 mB
3. Ochiros Cosmin - LPS
- loc I - Campionat National - stafeta 4x50 m mixt - juniori;
- 6 x loc II - Campionat National individual;
- 4 x loc II stafeta;
- loc III - Campionat National - stafeta
ATLETISM:
1. Gavrila Adelina - CSM
- loc I - Campionatul Balcanic - triplusalt;
- loc V - Campionatul European - triplusalt;
- loc I - Campionatul National Sala - triplusalt
2. Ionita Ana Maria - CSM
- loc I - Campionatul Balcanic juniori I - 4x400 m;
- loc II - Campionatul Balcanic juniori I - 400 m;
- loc I - Campionatul National;
- loc II - Campionatul National
3. Baciu Aurel - CSM
- loc I - Campionatul National - tineret - 60 mg;
- loc II - Campionatul National - seniori - 60 mg;
- loc III - Campionatul National - seniori - 60 mg.
Roata Ionut - Premiu Special de incurajare in activitatea sportiva
- loc II - Campionatul National - tineret - triplusalt;
- loc II si loc III - Campionatul National de seniori
KAIAC-CANOE:
1. Podgoreanu Paul - CSM
- loc I - Campionatul European - tineret K4;
- loc II - Campionatul National - seniori K2
2. Rusen Alin - CSM
- loc I - Campionatul National - juniori II K4 500 m;
- loc II - Campionatul National - seniori K4 1000 m
3. Bordei Claudiu - CSM
Rusu Marian - CSM
Stoian Ionut - CSM
Miron Alexandru - CSM
- loc I - Campionatul National - juniori I C4 1000 m;
- loc II - Campionatul National - juniori II C4 4000 m;
- loc II - Campionatul National - juniori I C4 500 m

Premiere cluburi sportive:
CSM Braila
HC Dunarea
CS Budo
LPS Braila

Cei mai buni antrenori:
1. Ion Florentina - Kaiac-canoe - CSM
2. Dumitru Mihail - LPS - atletism
3. Draghita Cristian - LPS - natatie
4. Musat Cornel - Sessu Bama Yama - karate traditional

Premiere asociatii sportive judetene pe ramuri de sport
Pentru incurajare in activitatea depusa:
Asociatia Judeteana de Volei Braila - Iacob Eugen
Asociatia Judeteana de Handbal Braila - Pankler Rudolf




Categorie articol: 

Comentarii