Derby doar în prima repriză

Conform aşteptărilor, handbalistele brăilene au pierdut meciul de pe terenul campioanei en titre, CSM Bucureşti, la capătul unui joc echilibrat în prima sa parte. Partida s-a ridicat la nivelul unui derby în primele 30 de minute, însă în partea a doua bucureştencele au galopat spre o victorie la scor. În prima repriză HC Dunărea a avut avantaj de două goluri în două rânduri, însă din minutul 20 elevele danezei Mette Klit au preluat conducerea şi au avut un avans de două goluri, 11-9, la pauză. În repriza a doua elevele lui Costică Buceschi nu au mai putut ţine pasul cu bucureştencele. CSM-ul şi-a mărit la trei avantajul, 15-12 în minutul 38, iar la jumătatea reprizei secunde conducea cu 22-16. Diana Axinte a reuşit o "dublă" pentru formaţia vizitatoare şi scorul a devenit 22-18 pentru gazde, însă în ultimele zece minute CSM Bucureşti a marcat de opt ori, iar HC Dunărea de două ori. Cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în penultimul minut de joc al reprizei a doua, una de nouă goluri în favoarea bucureştencelor. Pe parcursul întâlnirii Horjea şi Pârvuţ au ratat câte o aruncare de la 7 metri. Sâmbătă, în etapa a 5-a, HC Dunărea va juca în Sala Polivalentă cu HCM Baia Mare.

Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 4 goluri, Moldovan 3, Apetrei 3, Czeczi 3, Pârvuţ 2, Axinte 2, Gheorghe 2, Tiron 1, iar pentru CSM au înscris Gullden 6 goluri, Martin 4, Brădeanu 4, Rodrigues 4, Fisker 3, Manea 2, Vărzaru 2, Fachinello 2, Curea 1.