Debut cu dreptul pentru Cuza Sport în 2017

baschetbaliştii brăileni au câştigat cu 71-54 la Athletic Constanţa şi au bifat al optulea succes din acest campionat  25-10, 11-15, 15-13, 20-16

Conform declaraţiilor făcute de managerul Mircea Totolici, echipa de baschet masculin Cuza Sport a plecat la Constanţa cu unic obiectiv, victoria, şi l-au îndeplinit. În etapa a 11-a a Ligii I la baschet masculin jucătorii brăileni au bifat al optulea succes din acest campionat şi sunt din nou liderii grupei a 3-a. Echipa pregătită de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici a avut o prestaţie foarte bună în primul sfert al partidei de la Constanţa şi l-au câştigat la o diferenţă de 15 puncte, 25-10. Constănţenii au marcat primii un coş de 2 puncte, Mc Calop a restabilit egalitatea, apoi ritmul jocului a fost dictat de formaţia brăileană care, până la finalul primului act şi-a creat un avantaj liniştitor de 15 puncte. Sfertul al doilea, unul ceva mai echilibrat, a fost câştigat de constănţeni, însă aceştia au recuperat numai 4 puncte, astfel că la pauza mare gruparea baschetbalistică brăileană conducea cu 36-25. De menţionat faptul că în sfertul al doilea americanul Richard Mc Calop şi Florin Voiculeţ au irosit câte două aruncări libere. În sfertul al treilea, jucătorii echipei gazdă au avut o tresărire de orgoliu şi s-au apropiat la 5 puncte de adversara lor, însă Cuza Sport a preluat din nou iniţiativa şi s-a distanţat la 13 puncte, 49-36, a câştigat apoi sfertul cu 15-13, iar la general conducea cu 51-38.

După 5 puncte realizate de Corneanu, formaţia brăileană s-a distanţat pentru prima dată la 18 puncte şi partida era jucată. Athletic Constanţa a încercat o revenire spectaculoasă, însă brăilenii s-au apărat foarte bine, au recuperat multe mingi sub propiul panou, au punctat în faza de atac şi au reuşit să se impună cu 20-16 şi în ultimul act al meciului disputat în Sala Polivalentă din Constanţa. Cuza Sport va juca în următoarea etapă la Brăila, adversara baschetbaliştilor pregătiţi de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici fiind CSM Steaua Eximbank 2 Bucureşti. “Ne-am propus ca până la finalul sezonului regulat să câştigăm toate meciurile şi suntem în grafic. Am obţinut o victorie importantă la Constanţa, urmează un meci dificil pe teren propriu cu satelitul uneia dintre echipele de pe podiumul Ligii Naţionale, Steaua Bucureşti. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ ca să putem realiza primul obiectiv pe care ni l-am propus, accederea de pe primul loc din grupă la turneul semifinal”, a declarat Mircea Totolici, managerul echipei Cuza Sport.

Pentru Cuza Sport au marcat Richard Mc Calop 26 puncte, Cristian Corneanu - 11, Florin Voiculeţ - 10, Cezar Sandu - 9, Andrei Căşuneanu - 6, Ciprian Ţelinoiu - 4, Craig Nicholson - 3, Dragoş Viuleţ - 2. În acest meci pentru Cuza Sport au mai jucat Halici şi Koler, însă din lot au mai făcut parte Chiscăneanu şi Urdă.