Dacia Unirea a umilit Rapidul pe Municipal

• brăilenii au învis cu 2-0 lidera, însă scorul nu reflectă realitatea din teren • Costel Roşu a fost jucătorul meciului • mijlocaşul a obţinut şi transformat penalty-ul în urma căruia Dacia a trecut în avantaj • tot Roşu a pasat la golul lui Frunză pentru 2-0 • Morar a fost eliminat şi Rapid a jucat în inferioritate din minutul 31

Costel FILIP

Ceea ce trebuia să fie un derby, ţinând cont de faptul că se întâlneau echipa de pe locul al treilea, Dacia Unirea şi lidera seriei, Rapid Bucureşti, a fost doar un galop de sănătate al formaţiei pregătite de Alin Pânzaru. Dacia Unirea şi-a luat revanşa pentru egalul din campionat în faţa Rapidului, pe care l-a învins cu 2-0, ba mai mult a dominat autoritar, la toate capitolele lidera seriei şi a relansat lupta pentru promovarea directă în primul eşalon. Rapidul nu a arătat nimic la Brăila, dar are o galerie pe care şi-ar dori-o orice echipă. Giuleştenii au excelat însă în brutalităţi, astfel că în urma unui cot pe care i l-a aplicat în faţă lui Niţă, Morar a fost eliminat încă din minutul 31 şi tot pentru o astfel gafă a lui Martin asupra lui Costel Roşu formaţia brăileană a primit un penalty pe care tot Roşu l-a transformat şi a deschis astfel calea spre un succes meritat al formaţiei de la Dunăre. Brăilenii au fost superiori la capitolul posesie a mingii în prima repriză, însă nu şi-au creat prea multe ocazii de gol. În minutul 8, Stănciulescu a centrat în faţa porţii, fundaşii Rapidului nu au reacţionat, dar nici atacanţii brăileni, aşa că mingea a trecut prin faţa porţii. La singura acţiune ceva mai periculoasă a oaspeţilor, din prima repriză, Luque i-a pasat lui Martin, însă acesta a fost blocat în momentul şutului de Ghiocel. În minutul 27, Rapidul a tremurat din nou în două rânduri la şuturile succesive ale lui Sorin Frunză, însă tabela nu s-a modificat. În minutul 31, Morar a fost eliminat, dar cu toate că a jucat în superioritate numerică, Dacia Unirea nu a riscat, astfel că la pauză scorul a fost acelaşi ca la începutul jocului, 0-0. Alin Pânzaru l-a oprit la cabine pe Puşcaşu şi l-a trimis în teren pe Costel Roşu, iar cel care a adus Daciei Unirea un punct la Călăraşi a devenit jucătorul meciului. În minutul 51, după un duel cu Martin, Roşu a obţinut un penalty şi tot el l-a transformat şi a deschis calea echipei sale spre victorie. Imediat după primirea golului, Alin Alexa a adresat injurii spectatorilor de la tribuna întâi şi, cum era şi firesc, brăilenii l-au apostrofat apoi până la finalul partidei. Oaspeţii au replicat prin NKoyi şi Raiciu, însă niciunul dintre ei nu a reuşit să trimită mingea pe spaţiul porţii. Ultima situaţie de poartă a oaspeţilor s-a derulat în minutul 59, dar Mitrea a prins în doi timpi mingea în faţa lui NKoyi. Dacia Unirea a continuat să atace careul advers şi a fost foarte aproape de majorarea scorului, dar mingea şutată de Olenic a fost deviată peste poartă de unul dintre apărătorii echipei vizitatoare. Golul care plutea în aer a venit în minutul 79, când Costel Roşu i-a pasat lui Frunză, iar acesta a trimis mingea în plasa porţii apărate de Drăghia, era deja 2-0 pentru Dacia Unirea şi partida jucată.
Declaraţii după meci:
Alin Pânzaru: "Sistemul acesta competiţional le oferă tuturor echipelor din play-off şanse la primele locuri, din punctul meu de vedere campionatul se joacă cu promovarea pe masă. Victoria de astăzi este foarte importantă pentru noi, dar trebuie să acumulăm puncte. Ne aşteaptă o dublă cu Academica Clinceni, din care trebuie să scoatem maximum dacă se poate".
Dan Alexa:"O înfrângere înaintea dublei cu Dunărea Călăraşi nu prea ne pică bine, însă trebuie să trecem peste şi să câştigăm următoarele jocuri. Este foarte greu să joci în zece oameni, dar eu consider că Rapid rămâne echipa cu cele mai mari şanse la promovare".

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Petean (min. 83: Enciu), Olenic, Puşcaşu (min. 46: Roşu), Frunză - Muscă, Onofraş (min. 76: Dima).
Antrenor: Alin Pânzaru
Rapid: Drăghia - Costin, Cruz, Avrămia, N. Vasile - Tudoran, Raiciu, Luque (min. 46: NKoyi), I. Popa - Morar, Martin.
Antrenor: Dan Alexa