Dacia Unirea s-a impus cu 3-0 în amicalul cu Unirea Slobozia

Brăilenii au câştigat la scor de neprezentare ultimul meci amical, cel cu Unirea Slobozia, însă cel mai important lucru a fost acela că elevii lui Alin Pânzaru au făcut şi un joc foarte bun. Puşcaşu (min. 5) a dat tonul ofensivei brăilene, însă mingea şutată de el a trecut pe lângă ţintă. În minutul 15, Laurenţiu Ivan a fost eliminat de arbitrul Marius Marchidanu însă, după numai patru minute, şi un fundaş al oaspeţilor, Radu, a plecat la cabine, după un fault în calitate de ultim apărător, asupra lui Istrate. În afară de eliminarea jucătorului de la Unirea Slobozia, gazdele au obţinut şi un penalty, iar Dima a deschis scorul. Dacia Unirea a continuat să controleze ostilităţile în teren, Istrate şi Muscă au fost mereu un real pericol pentru poarta apărată de Stamatin însă tabela s-a modificat abia cu patru minute înainte de finalul primei reprize. După o degajare eronată a portarului oaspeţilor, Puşcaşu a recuperat mingea, i-a pasat lui Muscă, iar atacantul venit de la Farul a trimis-o la vinclu, pentru 2-0. Echipa din Slobozia a irosit o mare şansă de a reduce din diferenţă în minutul 44, când Stelian Stan a şutat din careu, numai că Mitrea a reuşit, in extremis, să trimită mingea în corner.

Brăilenii au făcut legea în teren şi în repriza a doua

Repriza a doua a fost tot la discreţia formaţiei de la Dunăre. La cinci minute de la reluare, Necoară a şutat de la marginea careului mare însă mingea a trecut pe lângă poartă. După numai câteva minute de când a fost introdus în teren, Frunză putea majora scorul, numai că Măstăcan a avut o intervenţie spectaculoasă şi a înlăturat pericolul. Au urmat alte trei ocazii ale gazdelor semnate de Stelian Nicoliţă (min. 71), Moise (min. 77) şi Onofraş (min. 78) însă tabela nu s-a modificat. Oaspeţii au avut şi şansă, pentru că în minutul 79 bara transversală l-a salvat pe Măstăcan, la şutul lui Nicoliţă. La fel ca şi în prima parte a meciului, oaspeţii au avut o singură ocazie clară de a marca, în minutul 81, moment al jocului în care Macare a scăpat de unul singur spre poarta apărată de Leu, însă Ghiocel a anticipat foarte bine faza şi l-a deposedat de minge, chiar în momentul şutului. În minutul 84, după o pasă de la Moise, Marius Onofraş a stabilit scorul final al amicalului, 3-0, în favoarea Daciei Unirea.

Dacia Unirea: Mitrea (min. 73 Leu) - Niţă, Ivan (min. 15 Olenic), Ghiocel, Stănciulescu - Dima, Roşu (min. 59: Moise), Necoară (min. 59: Frunză), Puşcaşu (min. 69: Onofraş) - Muscă (min. 59: P. Ioan), Istrate (min. 59: S. Nicoliţă).
Unirea Slobozia: Stamatin (min. 46: Măstăcan) - Radu (min. 19: Dorel; min. 46: Ibrian), Lazăr, Hristian (min. 46: R. Soare), Stan (min. 80: Pîrvu) - Macare, Teodorescu (min. 33: Alexe), Solcărescu (min. 46: Bucurică), Dumitru (min. 24: Ionuţ) - Popescu (min. 46: Toma), Pîrvu (min. 46: Drăguţ).