Dacia Unirea rămâne în zona retrogradării şi după etapa a 27-a

• brăileanul Gabriel Niţă a ratat prima mare ocazie pe stadionul “Nicolae Dobrin” • gazdele au câştigat cu 1-0 printr-un gol marcat în minutul 82 de Buhăescu • joi, Dacia Unirea va primi pe Municipal vizita echipei Chindia Târgovişte

Disputată pe stadionul “Nicolae Dobrin”, în cadrul etapei a 27-a, partida dintre FC Argeş şi Dacia Unirea, a fost una echilibrată, câştigată până la urmă de gazde graţie unui gol înscris în finalul părţii secunde.

Brăilenii au fost primii mai aproape de gol în debutul meciului. În minutul 6, Niţă a scăpat singur în dreapta careului gazdelor, dar a fost blocat de Popescu şi astfel a irosit singura şansă a oaspeţilor de a marca în prima repriză.

Jucătorii de la FC Argeş au cerut penalty în minutul 8, la un presupus fault în careu al lui Ţăranu asupra lui Nilă, însă centralul i-a acordat cartonaş galben piteşteanului pentru simulare. Până la pauză nu s-a mai consemnat nimic deosebit în teren.

În partea a doua, formaţia gazdă a forţat deschiderea scorului, însă Oancea (min. 51) a şutat din interiorul careului, dar goalkeper-ul brăilean a respins în corner, iar două minute mai târziu Nilă, a trimis mingea din 2-3 metri, în portarul Botaş. Portarul brăilean a fost luat la ţintă în minutul 80 şi de Barbu, iar tabela a rămas intactă.

Golul de trei puncte al gazdelor a venit în minutul 82 şi a fost înscris de Vasile Buhăescu, după o centrare de pe partea stângă a lui Stan.

În urma acestui rezultat Dacia Unirea a rămas cu 22 de puncte şi este ultima clasată dintre echipele rămase active în acest eşalon.

Joi, 5 aprile, de la ora 17.00, Dacia Unirea va primi pe Municipal vizita echipei Chindia Târgovişte.

Dacia Unirea: Botaş – Gîţ (min. 77: Vitan), Ţăranu, Ghiocel, Nicola – Stănciulescu, Anghelina - Niţă, Dushkaj (min. 46: Covaciu), Ciucureanu (min. 55: Manea) – Pop.