Valorile individuale au făcut diferenţa

Dacia Unirea a pierdut cu 2-1 partida cu Juventus Bucureşti în şaisprezecimile Cupei României

• cu toate că nu a avut trei titulari, formaţia brăileană a jucat de la egal la egal cu adversara sa din prima ligă • cu puţină şansă, brăilenii puteau trimite meciul în prelungiri

Miercuri, în şaisprezecimile Cupei României, Dacia Unirea a dat o replică bună mult mai valoroasei sale adversare şi doar neşansa a făcut ca meciul să nu meargă în prelungiri sau, de ce nu, să se impună echipa antrenată de Alin Pânzaru. Dar valoarea individuală a făcut diferenţa, iar echipa din prima ligă merge în faza următoare a competiţiei.

Prima repriză a fost una anostă cu foarte puţine momente în care s-a jucat fotbal. Cele două formaţii au jucat prudent, iar situaţiile de poartă au fost consemnate doar în primul sfert de oră. Fără trei titulari, Dacia Unirea a creat panică în minutul 2  în careul advers prin Iosofache însă mingea şutată de el de la 4-5 metri, lateral stânga, a fost blocată de Morariu. Juventus a replicat în minutul 10, prin Morariu care a reluat mingea peste poartă, după o centrare din corner a lui Băjenaru. Şapte minute mai târziu, bucureştenii au deschis scorul, Cazan i-a pasat lui Liviu Băjenaru, iar acesta a şutat de la 14 metri, direct în vinclul colţului lung al porţii lui Ţicrea. Până la pauză, niciuna dintre formaţii nu a mai provocat panică în careul advers.

Dacă prima repriză a fost una calmă, în cea de a doua s-a jucat pe contre, iar ocaziile de poartă s-au succedat cu repezicune. Până în minutul 60, oaspeţii au şutat de două ori spre poarta brăileană, prin Neacşu şi Ţâră, iar în minutul 59 Ciprian Petre a fost blocat in extremis, în drumul său spre gol, de Puia, la marginea careului mic. A urmat o replică interesantă a brăilenilor, iar Dacia Unirea ar fi putut egala în minutul 60 numai că Pop nu a găsit spaţiul porţii dintr-o poziţie foarte bună. La faza imediat următoare, pe contraatac, Ţâră a trimis mingea pe lângă poarta brăileană. Dacia Unirea a trecut iar pe lângă gol, în minutul 70, dar Pop nu a intuit traiectoria mingei pasate de Roşu. După un contraatac purtat de oaspeţi pe partea stângă, Carabla a centrat în careul gazdelor, fundaşii brăileni nu s-au plasat cum trebuie, iar Zaharia a lobat mingea peste portarul Ţicrea ieşit în întâmpinare şi a dublat avantajul echipei sale. Dacia Unirea ar fi putut să reducă din diferenţă în minutul 83 dar Bucur a şutat exact pe direcţia portarului advers. La faza imediat următoare brăilenii au marcat prin Andrei Banyoi şi partida se relansa. Echipa antrenată de Alin Pânzaru a continuat să atace însă acţiunile gazdelor au fost sterile şi Juventus a câştigat cu 2-1 la Brăila.

“Obiectivul principalal nostru în Cupa României l-am atins, am ajuns în şaisprezecimi, tot ceea ce ar fi fost în plus reprezenta un bonus. Păcat că nu am marcat, am avut mai multe ocazii clare decât adversarii noştri, dar noi am ratat iar ei au fructificat aproape tot ceea ce au avut. Valoarea individuală a jucătorilor a făcut diferenţa”, ne-a declarat la finalul partidei antrenorul Alin Pânzaru.

Dacia Unirea: Ţicrea – Niţă, L. Ivan, Stănciulescu, G. Mihai – Roşu, P. Ioan (min. 46: Puia, min. 82: Ciucureanu), Covaciu, Iosofache (min. 77: Banyoi) – Bucur, A. Pop.

Antrenor: Alin Pânzaru

Juventus Bucureşti: Stoian – V. Dima, Morariu, Benga, Carabela – Cazan (min. 46: Zaharia), Sesar, Bărbulescu, Neacşu (min. 57: Petre) - Ţâră, Băjenaru (min. 72: Măzărache).

Antrenor: Marin Barbu