Dacia Unirea a pierdut cu 2-0 la Farul Constanţa

• dacă Mucuţă marca în primul minut, altfel se scria istoria acestei partide •  miercuri, Dacia Unirea joacă pe teren propriu cu Luceafărul Oradea, iar sâmbătă, în deplasare, la Ripensia Timişoara

Meciul de pe stadionul Farul a început cu o uriaşă ocazie a formaţiei pregătite de Florentin Petre, chiar în primul minut de joc, când  Van der Driest a deviat mingea, cu capul, la Mucuţă, acesta a rămas singur cu portarul Popa dar a şutat, de la 12 metri, peste transversala porţii gazdelor. După 11 minute de joc echilibrat, Farul a deschis scorul. După o acţiune personală, Fotescu i-a pasat în lateral lui Alexandru Grigoraş, acesta a centrat în careul oaspeţilor, iar Georgian Păun a şutat în stânga lui Avram şi a adus-o pe Farul în avantaj. Jucătorii echipei brăilene au protestat încercând să-l convingă pe arbitrul de centru că înainte de a primi mingea Păun l-a împins pe Coteţ ca să rămână singur în faţa porţii, însă ploieşteanul Ovidiu Oprea a validat golul constănţenilor.

Minutul 32 le-a dat mari emoţii ambilor antrenori, Kwadwo Twumasi şi Ben Hamza s-au lovit cap în cap, iar jucătorul gazdelor a fost dus imediat la spital, el fiind suspect de traumatism cranian şi unul cervical. Hamza a rămas în teren dar în repriza a doua el nu a mai putut evolua fiind înlocuit la pauză cu Moroianu.

Până la finalul primei reprize nu s-a mai întâmplat nimic semnificativ şi după primele 45 de minute Farul avea un singur gol avantaj.

Nici repriza a doua nu a avut prea multe ocazii de gol. Dacia Unirea a fost echipa superioară la capitolul posesie a mingei, Le Metayer şi Bebey au fost în două rânduri la finalizare însă nu au ameninţat cu adevărat poarta apărată de Popa. Totuşi Pleşa, din lovitură liberă, ar fi putut restabili egalitatea însă portarul echipei Farul a scos mingea de sub transversală.

Echipa constănţeană şi-a majorat avantajul în minutul 61, după un corner. Păun a centrat în careul brăilenilor şi Momodou a stabilit scorul final al partidei, 2-0, pentru Farul Constanţa.

Până la finalul jocului niciuna dintre cele două combatante nu au mai ameninţat poarta adversă şi formaţia pregătită de Petre Grigoraş s-a impus cu 2-0 şi a părăsit zona retrogradării, în timp ce Dacia Unirea a rămas pe poziţia a 19-a.

Pentru formaţia brăileană urmează două partide în această săptămână, miercuri pe teren propriu cu Luceafărul Oradea, sâmbătă, în deplasare, la Ripensia Timişoara.

Dacia Unirea: Avram - Niţă, Pleşa, B. Hamza (min. 46: Moroianu), Manu - Coteţ (min. 77: Hîmpea), Lu Yefeng - Van den Driest, Mucuţă (min. 46: Le Metayer), Ciucureanu - Bebey.

SSC Farul: M. Popa - Săbăngeanu, Doumbia, Kwadwo Twumasi (min. 39: Roumadi), C. Zanfir (min. 85: R. Licu) - Fotescu (min. 75: Mbaka), Tudorică, G. Păun - Al. Grigoraş, N. Moise, Momodou.