Dacia Unirea a pierdut cu 1-0 în mocirla de la CS Baloteşti

Cu toate că şi-au dorit foarte mult să încheie cu o victorie anul 2015, brăilenii nu şi-au realizat obiectivul, au pierdut cu 1-0 la CS Baloteşti şi au încheiat sezonul de toamnă pe locul al patrulea.
"Prima repriză a fost a gazdelor a doua ne-a aparţinut, am avut patru mari şanse de gol, dar nu am concretizat niciuna. Eu cred că un egal ar fi fost echitabil", a replicat imediat după meci antrenorul Alin Pânzaru.
Partida s-a desfăşurat pe un teren, ca dimensiuni, la limita inferioară a regulamentului şi cu o suprafaţă de joc pe care domnea noroiul, astfel că prima repriză a fost una de luptă, cu puţine ocazii de gol. CS Baloteşti a irosit două situaţii de a trece în avantaj prin Bâtfoi (min. 15), care a şutat de la marginea careului mic exact în braţele portarului brăilean şi apoi prin Gojnea (min. 16) care, de asemenea, a trimis mingea pe spaţiul porţii, de la marginea careului, însă Mitrea a fost atent şi a reţinut-o. În minutul 42 gazdele au deschis scorul. Unul dintre fundaşii brăileni a trimis mingea spre Mitrea, aceasta a sărit dintr-un smoc de iarbă, portarul brăilean a lovit-o defectuos şi s-a acordat corner. Sandu a centrat în faţa porţii, mai mulţi jucători au luftat, iar Gojnea a îndeplinit o simplă formalitate pentru 1-0. La ultima fază a primei reprize Olenic a şutat de la 30 de metri, însă mingea a trecut peste transversala porţii apărate de Fulga.

Patru mari ocazii de gol irosite de brăileni

În repriza a doua, Dacia Unirea s-a "mutat" cu întreg efectivul în jumătatea adversă şi şi-a creat patru mari ocazii de gol, însă toate au fost irosite. În minutul 59 Dima a trecut de adversarul direct şi a şutat din unghi, dar mingea a ocolit ţinta. Brăilenii au continuat să atace şi în minutul 68 au irosit o imensă ocazie de a restabili egalitatea. Ghiocel i-a trimis mingea în adâncime lui Mucuţă, atacantul Daciei l-a driblat pe Fulga, dar a intrat, de asemenea, în unghi şi a şutat în plasa laterală. Onofraş (min. 64) a trimis mingea spere poartă, din foarfecă, însă unul dintre fundaşii gazdelor a înlăturat pericolul. Câteva minute mai târziu, Fulga a avut un reflex de mare portar la şutul lui Iosofache, astfel că partida s-a încheiat cu victoria gazdelor.
"Toată săptămâna am lucrat la faza defensivă, ştiam că în cazul în care vom primi gol va fi foarte greu să revenim şi să egalăm şi aşa s-a întâmplat. Am început timid meciul, parcă fără vlagă, dar repriza a doua am dominat-o cap - coadă, am avut patru mari ocazii de gol însă le-am irosit pe toate. Ne-am fi dorit să terminăm stagiunea de toamnă cu o victorie", a explicat Alin Pânzaru.

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Dima, Olenic, P. Ioan (min. 65: Mucuţă), Necoară (min. 57: Frunză) - Onofraş (min. 72: Iosofache), S. Nicoliţă.
Antrenor: Alin Pânzaru
CS Baloteşti: Fulga - N. Filip, Marciuc, Antoche, C-tin. Dedu - D. Popa, I. Sandu, Ioniţă (min. 55: Tofan), Gojnea - Marinaş (min. 68: Florea) - Bâtfoi.
Antrenor: Marius Oprea