Dacia Unirea, la un pas de play-off după victoria cu 2-1 împotriva Viitorului Ianca

• formația brăileană a câștigat derby-ul județean, deși a evoluat în inferioritate numerică din minutul 47

Dacia Unirea a câștigat cu 2-1 derby-ul județean disputat în deplasare, la Plopu, cu Viitorul Ianca și a urcat pe locul al 5-lea în Seria a II-a a Ligii a III-a. Formația brăileană este la egalitate de puncte cu CSM Râmnicu Sărat, locul al 4-lea, dar are un golaveraj inferior acesteia.

Partida a început în nota de dominare a Daciei Unirea, care a irosit prima mare ocazie de gol în minutul 4, când Vali Robu a centrat în fața porții iar Mendes a deviat mingea, cu capul, pe lângă poartă. Faza s-a repetat în minutul 15 cu alți protagoniști, Simion a fost cu centrarea iar Koko, din 6 metri, nu a găsit spațiul porții. Viitorul Ianca putea deschide scorul în minutul 23 prin Mucuță, rămas singur cu Toma, însă atacantul gazdelor nu a reușit să-l învingă pe Toma.

Dacia Unirea a beneficiat de o lovitură liberă în minutul 28, Israel a șutat pe spațiul porții, Ochiană a respins mingea în față până la Mendes care a deschis scorul, 0-1. Viitorul a avut o mare ocazie de a egala în minutul 35 când, la un șut al lui Petrache, portarul Daciei Unirea a scăpat mingea în față însă Dima a șutat-o peste poartă. Tot Petrache (min. 37) a centrat foarte bine în fața porții iar Mucuță a trimis mingea, cu capul, pe lângă bară.

În superioritate numerică din minutul 47, după eliminarea lui  Emmanuel pentru un fault în calitate de ultim apărător asupra lui Dragoș Mucuță, Viitorul Ianca a dominat și a restabilit egalitatea în minutul 63, prin Cheleș.

Însă antrenorii Daciei Unirea, Marian Samuilă și Adrian Baldovin, au făcut o schimbare inspirată, l-au trimis în teren pe Christopher care a înclinat victoria în favoarea echipei sale. Acesta a driblat tot ce a avut în cale, i-a pasat lui Vali Robu care a marcat cu un șut la colțul lung, min. 70: 1-2. V. Robu (min. 78) și Christopher (min. 81) au irosit alte două mari ocazii iar partida s-a încheiat cu victoria la limită, 2-1, a echipei brăilene.

Viitorul Ianca: Ochiană – Coteț, Moroianu, M. Dima, Ciochină – Catrina, Chivu, N. Ioniță (min. 82: Păvălache), Petrache (min. 61: Ciucureanu), R. Băluță (min. 61: Cheleș) - D. Mucuță

Dacia Unirea: Toma – Eloh, Emmanuel, Israel, Simion – Sava, Amara, Boroșu (min. 60: Răileanu), Mendez – V Robu, Koko (min. 60 Christopher).