Dacia Unirea, la trei minute de prima victorie stagională

• formația brăileană a condus cu 1-0 din minutul 49, după golul lui Vali Robu • Dinamo Bacău a egalat în prelungirile reprizei a doua, prin Padovei

Formația brăileană a obținut primul punct din actuala stagiune a Ligii a III-a, după ce a remizat, 1-1, pe Municipal, cu Dinamo Bacău.

Meciul în sine a fost unul de luptă, cu acțiuni care s-au încheiat, de cele mai multe ori, la marginea careului advers.

Pe ansamblu, jocul a fost controlat de Dinamo Bacău. Oaspeții au irosit o primă șansă de a deschide scorul în minutul 11, prin Padovei. Replica echipei gazdă a venit după doar trei minute însă, după o frumoasă acțiune personală, Vali Robu a șutat slab dintr-o poziție foarte bună și portarul echipei vizitatoare a reținut mingea fără probleme.

Până la pauză, echipa din Bacău a avut trei posibilități de a marca, prin Ganea (min. 21), Pușcașu (min. 23), Padovei (min. 27), dar brăilenii s-au apărat foarte bine, astfel că la pauză scorul a fost egal, 0-0.

Mai mult, Dinamo Bacău ar fi trebuit să evolueze în inferioritate numerică după ce, în minutul 44, Fodor l-a lovit intenționat pe Vali Robu cu cotul în zona gâtului.

Dacia Unirea a început foarte bine repriza a doua și, după patru minute de dominare teritorială, a obținut o lovitură liberă, iar Vali Robu a trimis mingea în plasa porții adverse și era 1-0 pentru gruparea pregătită de Marian Samuilă. Jocul a continuat într-o notă de echilibru, cu Dacia Unirea mult mai periculoasă în atac. Echipa brăileană a avut o șansă imensă de a-și dubla avantajul, în minutul 70 dar Duțu, singur la 6 metri de poartă, poziție centrală, a abuzat de un dribling în plus în locul unui șut direct care ar fi putut aduce Daciei un al doilea gol și poate prima victorie din acest tur de campionat. Atacantul brăilean a fost blocat și pericolul înlăturat.

Pe final de meci, Dinamo Băcău s-a aruncat cu tot efectivul în jumătatea brăileană iar insistențele oaspeților s-au concretizat în primul minut de prelungire când, după un corner, Padovei a trimis mingea nestingherit de nimeni în plasa porții apărate de Toma.

Iar partida s-a încheiat nedecis, 1-1.

Dacia Unirea: Toma – Sava, Lixandrică (min. 85: Leu), Bădilaș, Simion – Vartolomei, Marc, Boroșu (min. 78: Ghiță), V. Robu – Duțu, Buhăescu (min. 94: Dragomir).