Dacia Unirea, al treilea eșec în campionat

* Dacia Unirea a fost învinsă cu 1-4, pe Municipal, de Sporting Liești * Duțu a marcat din penalty pentru echipa gazdă

Formația brăileană a pierdut și cel de-al treilea meci disputat în campionat, 1-4, acasă, cu Sporting Liești, însă pe ansamblu, s-a văzut o ușoară creștere în plan valoric a jucătorilor pregătiți de Marian Samuilă. Dacia Unirea putea chiar să scoată un rezultat mai strâns dacă în prima repriză, la 2-0 pentru Sporting, arbitrul Andreea Ene le-ar fi acordat brăilenilor un penalty clar.

Brăilenii au controlat primele minute ale jocului de pe Municipal dar la prima acțiune periculoasă cei de la Sporting au deschis scorul, pe contraatac, prin Costea (min. 7). Prima situație de poartă a formației gazdă s-a derulat în minutul 12, când Simion a centrat din lovitură liberă, însă Brăneț a câștigat duelul cu Duțu.

Sporting și-a dublat avantajul în minutul 19, prin Sevastian. La acest scor jucătorii formației brăilene au cerut un penalty însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Până la pauză, tot în urma a două greșeli personale ale jucătorilor echipei gazdă, Sporting a mai înscris de două ori prin Gicu Iordache (min. 21) și Mihu (min. 37).

În repriza a doua, în locul lui Sava și Ghiță au intrat doi jucători foarte tineri, Stepanenco (2006) și Răileanu (2007), iar jocul echipei gazdă a devenit unul ceva mai consistent în ambele faze.

La trei minute de la reluare, Vali Robu a centrat în careul oaspeților iar Vartolomei a relua mingea, cu capul, în bara porții lui Brăneț. Butunoiu a avut un reflex salvator la șutul lui Iordache (min. 53).

În minutul 62, Vali Robu a fost faultat în careu iar Duțu a transformat penalty-ul acordat gazdelor.

Dacia Unirea putea înscrie și cel de-al doilea gol dar mingea șutată din 6 metri de Robu a fost parată de Brăneț și meciul s-a încheiat cu victoria, 4-1, a formației Sporting Liești.

“S-a văzut o ușoară creștere în plan valoric, dar din păcate lipsa fundașilor centrali de meserie este evidentă. În repriza a doua am jucat mult mai bine dar, pentru moment, atât s-a putut . Mă așteptam la mai mult de la acei jucători ai noștri cu experiență. Felicit echipa Sporting pentru victorie”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.

Dacia Unirea: Butunoiu – Sava (min. 46: Stepanenco), Lixăndrică, Bădilaș, Simion - Vartolomei (min. 75: Voica), Boroșu, Timoela, V. Robu - Duțu, Ghiță (min. 46: Răileanu).