Dacia Unirea – Metalul Buzău, 0-3

• după această înfrângere, formația brăileană se află pe locul al 3-lea în Seria a II-a a Ligii a III-a

Dacia Unirea a pierdut cu 3-0 derby-ul cu Metalul Buzău disputat pe Municipal și a coborât pe locul al 3-lea în clasamentul Seriei a II-a a Ligii a III-a.

Diferența a fost făcută de experiența jucătorilor buzoieni, superioară celei a fotbaliștilor pregătiți de Marian Samuilă și Adrian Baldovin.

Cu improvizații la nivelul fundașilor centrali, Israel și Gomez fiind suspendați o etapă, după ce au fost eliminați în partida de la Braniștea, Dacia Unirea a avut o situație de poartă în debutul primei reprize. Altay a primit mingea de la Mendez, a centrat în fața porții dar Vali Robu nu a ajuns la minge. Același scenariu s-a derulat câteva minute mai târziu, Altay a centrat pentru Mendez care nu a reușit să-l pună în dificultate pe portarul oaspeților.

Metalul Buzău a marcat de două ori în prima repriză, din două faze fixe de care a beneficiat dar și cu largul concurs al portarului gazdelor, Toma. Sergiu Arnăutu a deschis scorul în minutul 19, Moldovan a dublat, în minutul 30, avantajul formației buzoiene.

Ștefan Moraru a înscris în minutul 65 și a stabilit scorul final, 3-0, pentru Metalul Buzău.

“Câțiva jucători cu experiență de la Metalul Buzău au făcut diferența. Noi am fost mai incisivi în partea a doua a meciului, am ajuns de câteva ori la poarta adversă dar nu am concretizat”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.

După această etapă, Dacia Unirea ocupă locul al 3-lea în clasamentul Seriei a II-a.

Dacia Unirea: Toma (min. 46: Moisoiu) – Eloh, Sava, Will (min. 60: Emanuel), Simion – Altay (min. 60: Boroșu), Mendez (min. 80: Ghiță), Amara, V. Robu – Kolade (min. 60: Duțu), Koko.