Dacia Unirea – CSM Focșani, 0-2

• echipa brăileană a încheiat jocul în inferioritate numerică, Igwe fiind eliminat în minutul 90

Conform așteptărilor, Dacia Unirea a pierdut, 0-2, meciul de pe teren propriu cu CSM Focșani din penultima etapă a returului Ligii a III-a. Formația brăileană este întro perioadă de reconstrucție, cu mulți juniori în lot, în timp ce adversara sa este o echipă cu pretenții la promovarea în Liga a II-a. Iar acest lucru s-a văzut atât în partida tur, cât și în jocul de sâmbăta trecută.

Ocupanta locului secund din Seria a II-a a deschis scorul pe Municipal în minutul 7, prin Enache. Putea fi 0-2 în minutul 13, însă Moisescu a fost salvat de bară la șutul lui Perju, din lovitură liberă.

Și în repriza a doua ocaziile mari de poartă au fost rare. CSM Focșani și-a dublat avantajul în minutul 63, după golul semnat Ciobanu. Echipa din Focșani a mai trimis o dată mingea în bară, prin Tchassem (min. 75).

Pe final de meci, Dacia Unirea putea să reducă din diferență dar Amara a trimis mingea peste transversală, în situație de unu la unu cu portarul oaspeților.

Echipa brăileană a încheiat jocul în inferioritate numerică, Igwe fiind eliminat în minutul 90.

Dacia Unirea: Moisoiu – Altay (min 46: Simion), Sava, Wilson, Eloh - Dragomir, Amara, Hereka (min 46: Răileanu), S. Turcu (min 68: Ghiță) - Koko, Duțu (min 80: D. Postolache)