Dacia Unirea şi Pandurii Tg. Jiu rămân braţ la braţ în Liga a II-a

• cele două au remizat, 1-1, sâmbătă, pe Municipal • Alexandru Pop a deschis scorul pentru gazde,  George Tudoran a stabilit scorul final încă din minutul 51 •  spectatorii care au venit la stadionul Municipal au donat 900 de lei pentru Bogdi

Formaţia brăileană şi-a realizat obiectivul pe care şi l-a propus pentru acest sezon, menţinerea în Liga a II-a, după ce în ultima etapă a remizat, 1-1, cu Pandurii Tg. Jiu pe Municipal. Iar cu acest prilej spectatorii care au venit la stadionul Municipal au donat 900 de lei pentru Bogdi, băieţelul de numai 3 anişori diagnosticat cu tumoră la ficat.

Practic, ultima formaţie care a retrogradat dar şi campioana Ligii a II-a s-au stabilit la Bucureşti, acolo unde liderul Dunărea Călăraşi s-a impus cu 2-0 la Metaloglobus.

La Brăila, Dacia Unirea a început bine partida cu Pandurii Tg. Jiu şi putea deschide scorul în minutul 7, când Frunză a pătruns în careul oaspeţilor, a şutat de la 12 metri dar portarul Moga a deviat mingea pe lângă bara colţului lung. Şase minute mai târziu, gazdele au deschis scorul, cel mai bun jucător al Daciei Unirea, Sorin Frunză i-a pasat în dreapta lui Gabriel Niţă, acesta a centrat în faţa porţii, Moga, portarul oaspeţilor, a ezitat să intervină, iar Alexandru Pop  a trimis mingea în plasă şi formaţia brăileană conducea cu 1-0.

Până la pauză s-a jucat deschis, pe contre, însă nu s-a mai consemnat nicio ocazie clară de gol.

În repriza a doua s-a jucat în acelaşi ritm alert, iar cei care au marcat au fost oaspeţii. Oltenii au iniţiat un contraatac în minutul 51, mingea a juns în careul brăilean la George Tudoran care a şutat la colţul lung, iar Botaş a fost spectator la golul egalizator. Patru minute mai târziu, Pandurii Tg. Jiu putea trece în avantaj, Tudoran a şutat puternic din lovitură liberă, Botaş a scăpat mingea din mână, tot Tudoran a urmărit-o dar incomodat de Ionică a şutat peste transversală de la marginea careului mic.

În continuare s-a jucat la trecerea timpului. Banyoi (min. 90) a şutat slab pe spaţiul porţii, iar la ultima fază, cea din minutul 94, oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă de la 20 de metri, Băjan a trimis spre un coechipier, acesta nu a centrat în faţa porţii brăilene ci a căutat să ţină mingea pentru a trece timpul, iar Alexandru Tudor a fluierat finalul partidei, una cu două echipe fericite în teren pentru că ambele au rămas în Liga a II-a.

Dacia Unirea: Botaş - Niţă, Gâţ, Ţăranu, Nicola – Stănciulescu, Olenic - Frunză (min. 82: Banyoi), Dima, Cubleşan (min. 57: Ciucureanu) -  Al. Pop (min. 95: Manea)

Pandurii: Moga – Băjan, Celea, Munteanu,  Brînzan – Cenaj - Raiciu, Şut - Tudoran (min. 76: Maxin), Ionică (min. 85: Turda), D. Pârvulescu (min. 52: B. Lemac)