Dacia Unirea şi Oţelul Galaţi au remizat, 1-1 pe Municipal

Amicalul de pe Municipal a fost interesant doar în prima sa jumătate, atunci când în teren au evoluat fotbaliştii celor două grupări care se luptă pentru titularizare, în timp ce în partea a doua, în care au evoluat şi jucătorii sub 19 ani, fazele de poartă şi jocul în sine a avut de suferit. Însă, dacă în teren a fost o atmosferă de fair play, fără intrări dure sau faulturi inutile, nu acelaşi lucru se poate spune despre atitudinea spectatorilor gălăţeni. Aceştia au afişat pe reţelele de socializare mesaje jignitoare la adresa brăilenilor şi au avut o atitudine total nepotrivită, chiar ofensatoare, la adresa gazdelor, încă înainte de startul meciului. Aşa zişii fani ai Oţelului au afişat pe stadionul Municipal bannere care incitau la violenţă şi probabil că, dacă partida ar fi fost una oficială, ar fi putut ieşi scântei la finalul ei. Numai că spectatorii locali nu au reacţionat la mesajele unor indivizi care nu au ce căuta pe arenele sportive.

Dacia Unirea a remizat, 1-1, pe Municipal, cu Oţelul Galaţi, Onofraş şi Sefer fiind autorii unor goluri spectaculoase, la capătul a tot atâtea acţiuni aplaudate de cei peste 300 de spectatori prezenţi la stadion.
Prima repriză, în care ambele formaţii i-au avut în teren pe cei mai valoroşi fotbalişti ai lor apţi de joc, Dacia Unirea a fost echipa mai agresivă şi cu cele mai multe situaţii clare de gol. Prima situaţie de poartă a aparţinut gazdelor, Niţă a fost faultat la marginea careului iar Marius Marchidanu a acordat lovitură liberă pentru brăileni, Costel Roşu a şutat dar mingea deviată de zidul gălăţenilor, a ieşit în corner. Opt minute mai târziu Oţelul putea trece în avantaj, Adăscăliţei a şutat de la marginea careului mic, Ghiocel a deviat mingea până la Stănescu, acesta a şutat pe spaţiul porţii dar Mitrea a pus un picior salvator şi a înlăturat pericolul. La faza imediat următoare Niţă şi Muscă au creat o fază periculoasă în careul oaspeţilor însă ultimul a fost blocat în momentul şutului. În minutul 22 a fost rândul brăileanului Iosofache să oprească la marginea propriului careu o acţiune purtată de Adăscăliţei. Finalul primei reprize a aparţinut Daciei Unirea. Brăilenii au asaltat careul advers şi puteau deschide scorul în minutul 40, numai că, după o centrare foarte bună a lui Dima, Onofraş, de la doar patru metri, a trimis mingea peste poartă. Acţiunea s-a repetat în penultimul minut de joc dar cu Roşu pe post de servant şi cu Onofraş la finalizare. De data aceasta atacantul gazdelor a trimis mingea sub transversala porţii apărate de Vicol şi Dacia Unirea avea un avantaj minim după primele 45 de minute.

Juniorii Oţelului mai buni decât cei ai Daciei Unirea

În repriza a doua Alin Pânzaru a trimis în teren şapte juniori, omologul său, Daniel Florea a schimbat întreaga echipă, astfel că jocul a fost unul la discreţia oaspeţilor. Petică a ratat din şase metri în minutul 62 însă zece minute mai târziu, Sefer a înscris spectaculos pentru 1-1. Oţelul a mai încercat să dea lovitura în minutele 80 şi 82 prin M. Blănaru, respectiv Dumitru însă gălăţeanii nu au cadrat mingea pe spaţiul porţii. Cu patru minute înainte de finalul partidei Gicu Iordache i-a dat mari emoţii portarului Preda însă acesta a reuşit să evite, in extremis golul iar la faza următoare Dorin Istrate a şutat puţin peste poartă iar amicalul de pe Municipal s-a încheiat nedecis, 1-1.
"Nu putem analiza decât prima repriză când putem vorbi despre un joc echilibrat şi cu destule ocazii, majoritatea fiind trecute în contul nostru. Am avut patru titulari absenţi şi am căutat să acoperim aceste posturi, iar eu spun că am realizat ceea ce ne-am propus. Au fost câteva probleme la mijlocul terenului, normale consider eu, ţinând cont de faptul că în acest compartiment au evoluat jucători abia sosiţi la Brăila, dar pe ansamblu am avut o prerstaţie bună. Nu acelaşi lucru îl pot spune şi despre cei care au intrat în repriza a doua. Fondul de jucători care vin din din urmă nu ne permit să fim liniştiţi, ba chiar ne îngrijorează acest aspect. Regulamentul ne impune să jucăm cu doi fotbalişti sub 19 ani, dar trebuie să ai măcar tot atâţia şi pe banca de rezerve, iar la acest capitol nu excelăm deloc", a declarat Alin Pânzaru.

Dacia Unirea: Mitrea (min. 46: Leu) - Dima (min. 61: Zaharia)), Olenic (min. 61: Moroianu), Ghiocel, Stănciulescu (min. 61: Stângaciu) - Roşu (min. 61: G. Iordache), Vârlan (min. 37: S. Moise), Iosofache (min. 61: G. Gheorghe), Onofraş (min. 46: D. Istrate) - Niţă, Muscă (min. 61: Mucuţă).
Antrenor: Alin Pânzaru

Oţelul Galaţi în prima repriză: Vicol - Oprea, Ioniţă, Cojoc, Murgoci - I. Codreanu, V. Ştefan, Adascaliţei, Miron - R. Stanescu, Stoian.
Oţelul Galaţi în repriza a doua: Preda - Marus (min. 78: I. Blănaru), Codreanu, Maftei, Ciurea - Negoescu (min. 65: Istrate), Sefer, Dajbog, Diarra (min. 78: M. Blănaru) - Petică, E. Dumitru.
Antrenor: Daniel Florea