Dacia Unirea şi-a luat revanşa în faţa Forestei Suceava

brăilenii s-au impus cu 4-1 şi i-au dedicat victoria lui Florin Cîrligea • juniorul Ciucureanu a debutat cu gol în Liga a II-a

Jucătorii Daciei Unirea şi-au luat revanşa în faţa Forestei pentru înfrângerea din tur, iar victoria i-au dedicat-o omului de afaceri Florin Cîrligea, fostul finanţator al echipei, care duminică şi-a sărbătorit ziua numelui. “Îi dedicăm victoria domnului Florin Cîrligea şi sperăm că va reveni alături de noi cât de curând”, a declarat la finalul partidei Sorin Frunză, directorul sportiv al Daciei Unirea. Echipa fanion a oraşului Brăila a avut o evoluţie foarte bună în partida cu Foresta Suceava şi, raportat la numărul ocaziilor create, scorul ar fi putut fi mult mai sever. Neagu (min. 9) a irosit prima şansă de gol a gazdelor, iar replica oaspeţilor a venit la faza următoare, dar Ghiocel a reuşit să-l blocheze pe Drugă. Dacia Unirea a continuat să atace careul advers, iar în minutul 18 a reuşit să deschidă scorul. Ivan a trimis o minge în adâncime, Adăscăliţei i-a pasat lui Costel Roşu, iar acesta a şutat în plasa porţii apărate de Hânţăscu. Putea fi 2-0 în minutul 36, când, după un corner al oaspeţilor, Olaru a boxat mingea în afara propriului careu, Niţă a plecat într-o cursă personală i-a pasat în careu lui Roşu, însă acesta a şutat pe lângă poartă.

Cu trei minute înainte de finalul primei reprize echipa gazdă a reuşit să-şi majoreze avantajul graţie unui gol înscris de Puşcaşu, după o pasă foarte bună a lui Roşoagă. Jucătorii Daciei Unirea au ieşit de la cabine hotărâţi să tranşeze definitiv jocul în favoarea lor şi, după o ocazie semnată de Ghiocel, în minutul 55, după un corner excutat de Roşu, Neagu a centrat în faţa porţii, iar Adăscăliţei a îndeplinit o simplă formalitate pentru a duce scorul la 3-0. Formaţia brăileană ar mai fi putut să înscrie în două rânduri, însă Costel Roşu şi Andrei Puşcaşu nu au mai reuşit să-l învingă, din poziţii foarte bune, pe portarul Forestei. Şi cum ocaziile se răzbună, în minutul 69, pe contraatac oaspeţii au reuşit să înscrie un gol spectaculos prin Drugă. Antrenorul Alin Pânzaru l-a trimis în teren pe Ciucureanu, un junior de doar 17 ani şi la debutul în Liga a II-a, acesta a ratat două ocazii mari de gol, însă în cel de-al doilea minut de prelungire al părţii secunde, după o acţiune personală în careul Forestei, a marcat un gol frumos şi a stabilit totodată şi scorul final al partidei, 4-1, pentru Dacia Unirea.

În urma acestui succes echipa fanion a oraşului Brăila îşi consolidează locul al optulea în clasament.

Dacia Unirea: Olaru – Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Roşoagă (min. 76: Ciucureanu),  Adăscăliţei (min. 88: Olenic), Moglan, Neagu – Roşu, Puşcaşu (min. 83: D. Oprea)

Foresta Suceava: Hânţăscu – Cerlincă, A. Mutu, Lung, Semeghin – Stănescu (min. 60: Grumezescu), Dumitriu – Căinari (min. 37: Vraciu), Drugă, Dănilă (min. 61: Masella) – Bg. Rusu.