Dacia Unirea şi Aerostar au remizat, 3-3, după un meci nebun pe Municipal

• cu un jucător mai puţin timp de 60 de minute, brăilenii au egalat de două ori şi au condus cu 3-2 • Gabriel Niţă a fost jucătorul meciului

Meci nebun, cu răsturnări de situaţii pe Municipalul brăilean în etapa a 13-a a Ligii a II-a între Dacia Unirea şi Aerostar Bacău. Echipa gazdă a evoluat cu un jucător mai puţin timp de 60 de minute şi a reuşit să egaleze de două ori, a avut şi avantaj pe tabelă, 3-2, dar în minutul 8 Aerostar  a egalat şi partida s-a încheiat la egalitate.

Dacia Unirea a început cum nu se poate mai rău partida cu Aerostar, a primit gol în minutul 2, a înscris Buhăcianu, iar în minutul 30 a rămas în inferioritate numerică deoarece Vitan a fost eliminat în urma unui fault în calitate de ultim apărător, în faţa propriului careu.

În minutul 36, cel mai bun jucător de pe teren, fundaşul brăilean Gabriel Niţă a fost faultat în careu de Chirilescu, iar centralul Florin Dan a arătat punctul cu var, Bebey a marcat şi a restabilit egalitatea, 1-1, min. 36. La faza imediat următoare, Moroianu l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă pe Buhăcianu şi arbitrul de centru a dictat penalty pentru oaspeţi, Cătălin Vraciu (min. 39) a marcat şi a stabilit scorul primei reprize, 2-1 pentru Aerostar.

Jocul a fost la fel de echilibrat şi în partea a doua, iar în minutul 56, după o fază de cascadorii râsului, Dacia Unirea a egalat, 2-2. După o centrare a lui Niţă, înercând să degajeze mingea din propriul careu, portarul oaspeţilor şi Adăscăliţei s-au lovit reciproc şi din mijlocaş mingea a deviat în propria poartă. Tot Niţă a insistat în minutul 74, a recuperat mingea în marginea careului advers şi, după un un-doi cu Lu Yeufeng, a şutat plasat şi l-a învins pe Hărăguţă, iar Dacia Unirea conducea cu 3-2. Putea fi 4-2 pentru gazde, dar Bebey a ratat. La acest scor şi Aerostar a irosit două mari şanse de gol.

Echipa din Bacău a reuşit să marcheze în minutul 82 prin Vraciu, după o fază controversată, în care se putea acorda şi fault în atac, iar meciul s-a încheiat nedecis, 3-3, rezultat care nu foloseşte momentan niciuneia dintre cele două formaţii.

Dacia Unirea: Avram - Niţă, Pleşa, Moroianu (min. 46:  Merville), Manu - Vitan, Lu Yeufeng  - Van den Driest, Mucuţă (min. 65: Coteţ), Hîmpea – Bebey (min 89: Le Metayer).

Aerostar: Hărăguţă - Ardei, Mihăeş, Mutu, Chirilescu - Sahru, Rz. Adăscăliţei (min. 78: A. Pavel), I. Chirilă (min. 68: State), Hurdubei - Buhăcianu, Vraciu