Dacia Unirea a învins cu 3-1 Olimpia Râmnicu Sărat

amicalul a avut loc, ieri, la Galaţi • Costel Roşu cu o “dublă” şi Mădălin Calu au marcat golurile echipei brăilene

Dacia Unirea a câştigat, ieri, cu 3-1, amicalul susţinut pe stadionul Siderurgistul din Galaţi, cu Olimpia Râmnicu Sărat, echipă aflată pe locul al 6-lea, în Seria întâi a Ligii a III-a. Cu mici excepţii din finalul partidei, jocul a fost controlat de jucătorii pregătiţi de Alin Pânzaru. Formaţia brăileană a deschis scorul încă din minutul 4 prin Costel Roşu, care a pătruns frontal în careul oaspeţilor, l-a driblat şi pe portarul Jalbă şi apoi a trimis mingea în plasă. Dacia Unirea a rămas în jumătatea adversă de teren şi la capătul primului sfert de oră a fost foarte aproape de majorarea scorului, numai că Neagu a trimis mingea razant cu bara colţului lung. Un minut mai târziu, Cosmin Neagu a centrat în forţă în faţa porţii şi  Roşu a pus latul pentru 2-0. Cu două minute înainte de finalul primei reprize Roşoagă a întors mingea pentru Neagu, care a şutat razant cu vinclul porţii apărate de Jalbă.

La pauză Dacia Unirea a făcut câteva schimbări, jucătorii introduşi nu s-au integrat în joc, astfel că Olimpia a reuşit să reducă din diferenţă, în minutul 52, prin fundaşul dreapta Chivu, jucător care vara trecută a fost la un pas de a se transfera la Brăila. Jucătorii brăileni au preluat iniţiativa şi după doar zece minute Olenic l-a lansat la marginea careului advers pe Iosofache, acesta a pătruns în suprafaţa de pedeapsă, dar a fost faultat de Ghiţulescu, iar arbitrul de centru a arătat punctul cu var. Mădălin Calu a trsansformat penalty-ul acordat şi a stabilit scorul final al amicalului, 3-1, pentru Dacia Unirea. În finalul partidei formaţia brăileană a mai irosit o ocazie de gol prin Iosofache. Mijlocaşul dreapta l-a văzut ieşit din poartă pe Jalbă, a şutat de la 30 m, însă aceasta a trecut razant cu transversala. Olimpia a ratat, la rândul ei, două şanse de a reduce din diferenţă, ambele prin Saim. În ambele situaţii Mitrea a avut intervenţii spectaculoase în faţa atacantului Olimpiei, astfel că Dacia Unirea a bifat un succes meritat.

Dacia Unirea: Popa (min. 30: Olaru; min. 60: Mitrea) – Niţă (min. 60: E. Oprea), Ivan (min. 46: Moglan), Ghiocel (min. 60: Olenic), Necoară (min. 46: Stănciulescu) – Roşu (min. 46: Iosofache), Adăscăliţei (min. 60: Puia), P. Ioan (min. 46: D. Oprea), Neagu (min. 60: Calu) – Puşcaşu (min. 46: Ciucureanu), Roşoagă (min. 60: M. Iordache).

Olimpia Rm. Sărat: Jalbă - Chivu, Ghiţulescu, Ceauşel, M. Târâlă, V. Tucă - Padai, Roman, Bodoc, Bălan – Saim. Au mai jucat Creţu, Dicu, Sava, Tănase.