Dacia Unirea învinsă cu acelaşi scor, 2-0, ca în urmă cu 23 de ani, de Universitatea Craiova

oltenii au controlat jocul în prima repriză, brăilenii în cea de a doua • centralul  Lucian Rusandu nu a acordat un penalty clar Daciei Unirea în minutul 47 • elevii lui Pânzaru s-au întrecut în ratări în partea a doua a meciului

Dacia Unirea a părăsit Cupa României, învinsă în optimi de Universitatea Craiova, după un scenariu asemănător cu cel de acum 23 de ani. Atunci, cele două echipe s-au întâlnit în finala competiţiei la Bucureşti, iar oltenii s-au impus cu acelaşi scor, însă şi atunci şi acum arbitrul de centru i-a favorizat pe olteni. În acest joc, Lucian Rusandu nu a acordat brăilenilor un penalty clar în minutul 47, atunci când în mod intenţionat Kay i-a aplicat un cot în figură lui Niţă. Meciul a avut două părţi distincte, Universitatea a controlat prima repriză, Dacia Unirea pe cea de a doua. Craiovenii au deschis scorul în minutul 7 prin Surugiu, care a plasat mingea la colţul lung al porţii lui Olaru. Putea fi 2-0 pentru olteni, însă mingea deviată de Ivan nu l-a păcălit pe portarul brăilean şi tot Ivan a şutat în minutul 16 de la 22 m, însă Olaru a reuşit să scoată mingea de la rădăcina barei. Zece minute mai târziu Niţă a intervenit salvator la câţiva metri în faţa propriei porţi şi a degajat mingea din faţa lui Gustavo. Dacia Unirea a replicat periculos abia în minutul 31 prin Enciu, însă Petean nu a ajuns la mingea centrată de atacantul brăilenilor. Au urmat două acţiuni ale Daciei Unirea cu Andrei Puşcaşu în prim plan, însă în ambele situaţii brăileanul a trimis mingea pe lângă poartă. Prima repriză s-a încheiat cu o lovitură liberă în contul Daciei Unirea, însă Neagu a trimis mingea în bară.

Formaţia brăileană a controlat jocul în repriza a doua însă tot oltenii au marcat

Repriza a doua a aparţinut Daciei Unirea, însă formaţia brăileană nu a avut om de gol. La două minute de la reluare, Niţă a fost oprit din calea spre gol printr-un fault gosolan al lui  Kay, dar centralul nu a văzut infracţiunea din suprafaţa de pedeapsă a oltenilor. Tot Niţă a şutat cu boltă în minutul 54, dar Calancea a reuşit să scoată mingea de sub transversală. Dacia Unirea a continuat să atace şi a mai irosit trei ocazii mari de gol prin Enciu în minutele 57 şi 64, la prima atacantul a şutat plasat dar portarul a reţinut în doi timpi mingea şi prin Petean, fază la care din nou Calancea a scos mingea de sub bară. În minutul 76  pe contraatac oltenii puteau să-şi dubleze avantajul însă, plecat din ofsaid, Ivan a lobat mingea peste Olaru, dar şi pe lângă poartă. Pe fondul dominării echipei brăilene, în ultimul minut de prelungire al reprizei a doua Robert Petre a stabilt scorul final al partidei, 2-0, pentru Universitatea Craiova.

Am avut o circulaţie bună a mingei, am jucat cu entuziasm şi ne-am creat destule ocazii de gol însă la noi nu are cine să înscrie, este aceeaşi situaţie ca şi în campionat. Diferenţa de valoare şi-a spus cuvântul în final. Ne-am fi dorit să mai jucăm cu o echipă din prima ligă însă din păcate drumul nostru s-a oprit în optimi”, a declarat Alin Pânzaru.

Dacia Unirea: Olaru - Niţă, L. Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Roşu (min. 71: Necoară), Adăscăliţei (min. 86: Roşoagă), Petean, Neagu - Puşcaşu, Enciu (min. 81: Iosofache).

Antrenor: Alin Pânzaru

Universitatea Craiova: Calancea - Briceag, Kay, Kelic, Vătăjelu - Mateiu - Surugiu, Gustavo (min. 86: Acka), Bancu, Nuno Rocha (min. 68: Petre) - A. Ivan (min. 81: Markovic)

Antrenor: Gheorghe Mulţescu