Dacia Unirea, învinsă cu 2-1 de Sporting Liești

* Sporting a controlat jocul în prima parte a amicalului, Dacia Unirea în repriza secundă * Alexandru Duțu a marcat pentru echipa din Liga a II-a

Echipa brăileană a pierdut cu 2-1 amicalul susținut la Sporting Liești, însă tot atât de bine ar fi putut obține un egal sau chiar victoria în finalul reprizei a doua. Dacia Unirea putea deschide scorul în minutul 2, când Duțu a intrat în careul gazdelor a șutat la colțul scurt, însă Brăneț a avut o intervenție salvatoare pentru formația sa. Echipa gazdă putea marca în minutul 7, prin Mihu, dar Duță a fost la post. Gicu Iordache (min. 27) a șutat la colțul scurt dar din nou Duță a avut o intervenție sigură. Cu cinci minute înainte de pauză, Sporting a beneficiat de o lovitură liberă de la 24 de metri, Iordache a șutat peste zid, Duță a deviat mingea în transversală dar aceasta a revenit în fața porții, iar Chiriac, nemarcat de nimeni, a deschis scorul. Stan a irosit o mare șansă de a dubla avantajul echipei gazdă în minutul 44.

Sporting a început foarte bine și repriza a doua, iar în minutul 62 și-a dublat avantajul. Sevastian a centrat în fața porții iar Grigoraș l-a învins pe Duță cu un șut din 8 metri. Din acest moment Dacia Unirea și-a creat mai multe ocazii mari de a înscrie. După o acțiune personală, Petrache (min. 65) a centrat în fața porții însă V. Robu nu a ajuns la minge. Două minute mai târziu, din lovitură liberă, Petrache a trimis mingea puțin peste transversală. În minutul 72, V. Robu nu a putut înscrie de la 6 metri, poziție centrală, însă două minute mai târziu, după o frumoasă acțiune de atac, formația brăileană a redus din diferență. V. Robu a centrat în fața porții, Gheorghiu a recentrat până la Alexandru Duțu care a trimis mingea în plasa porții apărate de Vădeanu. După o acțiune rapidă de contraatac, V. Robu a lobat mingea peste Vădeanu, dar nu a nimerit spațiul porții, iar meciul s-a încheiat cu victoria la limită, 2-1, a echipei Sporting Liești.

“În repriza întâi am avut o evoluție modestă, în cea de a doua am jucat mai bine, ne-am creat și ocazii de a înscrie. Din păcate luăm goluri foarte ușor, lipsa de experiență a jucătorilor din lotul nostru își spune cuvântul. Au mai apărut și accidentări”, ne-a declarat la finalul partidei Laurențiu Ivan, antrenorul principal al Daciei Unirea.

“Am făcut un joc slab pe faza defensivă, a fost o lipsă totală de marcaj, de comunicare și acest lucru ne-a costat, am primit două goluri foarte ușor. Sper să mai remediem din carențele pe care le-am sesizat în ultima perioadă, pentru că peste o săptămână se reia Liga a II-a”, a punctat Marian Samuilă, antrenorul secund al formației brăilene.

Dacia Unirea: Duță (min. 75: Butunoiu) – Sava, Moroianu, Mocanu, Bădilaș (min. 75: P. Bogdan) - V. Robu, Yaya (min. 75: Leu), Petrache, Palade (min. 55: Boroșu) - Vartolomei (min. 10: Gheorghiu, min 77: Ghiță), Duțu (min. 80: Lascu).