Dacia Unirea a început Liga a III-a cu o înfrângere usturătoare

* formația brăileană a pierdut cu 9-0, în deplasare, la CSM Rm. Sărat * iar viitorul pare sumbru

Dacia Unirea traversează una dintre cele mai grele perioade ale sale. Retrogradată din Liga a II-a, formația brăileană s-a despărțit în această vară de toți fotbaliștii valoroși pe care i-a avut în lot. În sezonul 2022-2023 al Ligii a III-a se bazează doar pe juniorii din propria pepinieră, singura excepție fiind cea a lui Marc Tiomela, jucător venit de la Lugoj. Cu un lot subțire, din care au mai lipsit Vali Robu și Bădilaș, care erau titulari, Dacia Unirea a fost umilită la CSM Rm. Sărat cu un 9-0.

Matei Constantinescu a realizat un hat trick, iar până la pauză pentru CSM a mai înscris Mateiciuc și echipa gazdă conducea cu 4-0 după primele 45 de minute. La 2-0, Tiomela a irosit o șansă de gol pentru formația de la Dunăre.

Pâslaru (min. 54) a marcat pentru 5-0, iar șase minute mai târziu Mateiciuc a dus scorul la 6-0. Pâslaru (min. 78) a înscris pentru 7-0, Socol, (min. 83), din penalty, a marcat al optulea gol al CSM-ului. Cu trei minute înainte de final, Mateiciuc a înscris și a stabilit scorul final, 9-0, pentru CSM Rm. Sărat.

În repriza a doua formația brăileană a trimis de două ori mingea pe spațiul porții apărate de Toader, însă portarul echipei gazdă nu a avut niciun fel de probleme.

Dacia Unirea: Toma (min. 60: Butunoiu) – Leu, Ene (min. 46: Răileanu), Boroșu, Sava – Lixandrică,  Voica (min. 55: Ghiță), Tiomela, A. Simion - Vartolomei, Duțu.