Cuza Sport s-a calificat la faza semifinală a Ligii întâi la baschet

Pentru prima dată, o echipă de baschet seniori din Brăila, Cuza Sport, se califică la faza semifinală a Ligii întâi şi are şanse reale de a accede chiar la turneul final, acolo unde se va decide cine va promova în Liga Naţională. În urmă cu câteva zile, Cuza Sport şi Sports Agronomia Bucureşti au disputat derby-ul pentru accederea la faza semifinală, iar la finalul disputei gruparea brăileană pregătită de Mircea Totolici s-a impus cu 96-88 şi şi-a asigurat participarea în următoarea fază a competiţiei. Primul sfert şi al doilea au fost echilibrate şi cu răsturnări de situaţii. Bucureştenii au condus de trei în primul act al partidei, 6-4, 10-8 şi 21-19 însă de fiecare dată gazdele au revenit în joc, au egalat apoi au preluat conducerea, astfel că la prima pauză Cuza Sport avea un avantaj de 11 puncte, 30-21. În sfertul al doilea cele două combatante au mers cap la cap, iar la finalul acestuia Sports Agronomia avea un punct avans 25-24. Pauza mare a fost un sfetnic bun pentru elevii lui Mircea Totolici, aceştia au evoluat la turaţie maximă şi au câştigat la scor, 30-18, sfertul al treilea, iar Cuza Sport avea victoria de meci asigurată. Bucureştenii au profitat de faptul că în sfertul al patrulea gazdele au avut în teren jucătorii de rezervă, s-au impus cu 24-12 şi au mai redus din proporţiile scorului general. Cuza Sport a câştigat meciul cu 96-88 şi va juca la turneul semifinal al Ligii întâi alături de alte cinci echipe, Poli Iaşi, Ştiinţa Bucureşti, Municipal Ploieşti, Timba Timişoara şi Olimpic Baia Mare.

De la Cuza Sport au marcat Sandu 24 puncte, Golat 16, Badea 16, Arteni 14, Cristian Pricop 12, Ilie 5, Lungu 5, Radu 2, Ciubotariu 2.