Cuza Sport începe cu o victorie în deplasare noua ediţie de campionat

• baschetbaliştii pregătiţi de Cătălin Ştefănescu au câştigat cu 77-69 la Agronomia Sports Bucureşti • Alin Andrieş şi Andrei Căpuşan au fost principalii marcatori ai formaţiei brăilene

Echipa de baschet masculin, Cuza Sport Brăila a câştigat 77-69, pe sferturi 20-19, 15-22, 28-13, 14-15, în deplasare, la Agronomia Sports Bucureşti, în etapa inaugurală a noii stagiuni a Ligii I. Un prim pas spre realizarea obiectivului pe care şi l-au propus antrenorii Cătălin Ştefănescu şi Andrei Ciubotariu şi managerul clubului Mircea Totolici, promovarea în Liga Naţională.

Meciul a fost echilibrat şi spectaculos. Bucureştenii au condus cu 13-7 în primul sfert al partidei, însă brăilenii au revenit în joc şi au câştigat primul act al disputei cu 20-19. Sferul al doilea a fost la fel de echilibrat, cu răsturnări de scor iar la pauza mare echipa gazdă conducea cu 41-35.

Pauza mare a fost un sfetnic bun pentru echipa vizitatoare. Jucătorii brăileni au intrat în teren cu dorinţa de a tranşa partida în favoarea lor şi în primele cinci minute ale sfertului al treilea au întors rezultatul în favoarea lor. Cuza Sport a preluat conducerea şi la finalul sfertului al treilea avea nouă puncte avans, 63-54. Formaţia brăileană a gestionat foarte bine ultimul sfert al meciului şi s-a impus cu 77-69.

“A fost un meci greu, disputat, cu o echipă care s-a întărit în această vară, dar mă bucur că am câştigat şI îi felicit atât pe antrenori cât şI pe jucători. Am debutat în noul sezon cu dreptul şI pot spune că am făcut şI primul pas spre realizarea obiectivului nostru, promovarea în Liga Naţională”, ne-a declarat Mircea Totolici, managerul clubului de baschet brăilean.

Duminică, 29 octombrie, în etapa a 2-a a Ligii I, Cuza Sport va juca în Polivalentă cu  SCMU Craiova 2.

Pentru Cuza Sport au marcat Alin Andrieş 17 puncte, Andrei Căpuşan 16, Ciprian Ţelinoiu 11, Deallem Jackson 11, Andrei Damian 10,  Joshua Keyes 5, Dan Feraru 4, Florin Voiculeă 3 puncte. La formaţia brăileană a mai evoluat Şerban Halici.