Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Cupa României deschide în acest weekend sezonul județean de fotbal

* Liga a IV-a începe pe 25 august * tot atunci are loc și etapa a doua a Cupei României, etapa județeană * o săptămână mai târziu se dă startul Ligii a V-a

 

 

Sâmbăta trecută Asociația Județeană de Fotbal Brăila (AJF), în prezența delegaților formațiilor de Liga a IV-a și Liga a V-a, a stabilit calendarul competițional al celor două campionate și bineînțeles s-a stabilit țintarul etapelor care vor avea loc în turul sezonului competițional 2018-2019.

Însă sezonul fotbalistc județean este deschis de prima etapă a Cupei României, meciurile urmând a se desășura în acest weekend, mai precis pe 18 și 19 august.

 

Programul meciurilor:

Sâmbătă, 18 august:

Spicul Râmnicelu - Tricolorul Lanurile, ora 17.00

ACSC Cazasu II - Înfrățirea Gemenele, ora 17.00

Voința Racovița - Speranța Măxineni, ora 16.00

Avântul Mircea Vodă - Victoria Dedulești, ora 10.00

Victoria Traian II - Viitorul Ianca II, ora 17.00

Dinamic Unirea - Romgal Romanu, ora 18.00

Duminică, 19 august:

Dunărea Gropeni - Stanriz Stăncuța, ora 11.00

Dinamo Salcia Tudor - Unirea Grădiștea, ora 11.00

AS Jirlău - Viitorul Galbenu, ora 17.00

Tractorul Viziru - Voința Bărăganul, ora 17.00

Spicul Zăvoaia - Comagrim Dudești, ora 11.00

AS Bordei Verde - Voința Făurei Sat, ora 11.00

AS Ulmu - Voința Găiseanca, ora 11.00

dacia Bertești - Viitorul Cireșu, ora 11.00

 

Liga a IV-a cu 9 echipe

 

Campionatul Ligii a IV-a debutează pe data de 25 august cu 9 formații la start. La finalul sezonului regulat primele cinci echipe vor juca în play-off celelalte patru în play-out.

Etapa inaugurală programează un meci derby la Cazasu, între două formații care doresc să se lupte pentru podium, ACSC Cazasu și Voința Șuțești.

 

Programul primei etape:

ACSC Cazasu - Voința Șuțești

Dunărea Tichilești - Voința Vișani

Viitorul Ianca - Viitorul Însurăței

Pandurii Tudor Vladimirescu - Victoria Traian

FC Urleasca stă.

 

Liga a V-a cu trei serii

 

Campionatul Ligii a V-a va începe pe 1 septembrie, iar în urma solicitărilor făcute de delegații echipelor din acest eșalon, AJF Brăila a împărțit echipele în trei serii.

La finalul sezonului regulat primele două clasate din fiecare grupă vor participa la turneul play-off, la finele căruia, echipele care încheie această ultimă parte a campionatului pe primele două poziții, promovează în Liga a IV-a.

În fiecare etapă meciurile din una dintre aceste grupe se vor desfășura sâmbăta iar în celelate grupe, duminica.

Astfel că în runda inaugurală, partidele din Seria I, unde sunt 11 echipe, vor avea loc sâmbătă, 1 septembrie, după următorul program:

Dinamic Unirea - Recolta Tufești

Spicul Zăvoaia - Trctorul Viziru

Dacia Bertești - Comagrim Dudești

Dunărea Gropeni - Voința Bărăganul

Tricolorul Lanurile - Victoria Traian II

Stanriz Stăncuța stă.

 

Seria a II-a, duminică, 2 septembrie:

Voința Racovița - Spicul Râmnicelu

Înfrățirea Gemenele - Romgal Romanu

Daous Dava Brăila - Unirea Grădiștea

Speranța Măxineni - Dinamo Măxineni

Gloria Movila Miresii - Dinamo Salcia Tudor

Siretul Vădeni - ACSC Cazasu II

 

Seria a III-a, duminică, 2 septembrie:

Recolta Ciocile - Victoria Dedulești

Avântul Mircea Vodă - AS Jirlău

AS Ulmu - Voința Plopu

Voința Găiseanca - Viitorul Galbenu

Voința Făurei Sat - AS Bordei Verde

Viitorul Ianca II - Viitorul Cireșu.

 




Categorie articol: 

Like / Share

Comentarii