Cupa “Moş Crăciun” la minifotbal a debutat cu jocuri spectaculoase

• partida Viitorul Ianca – Rebis Făurei s-a încheiat la egalitate, 3-3 • echipa din Ianca a condus cu 3-0 dar formaţia lui Bănel Nicoliţă a restabilit egalitatea în ultimele 14 minute • scorul serii a fost stabilit de Pretenaşii, 6-1, în partida cu Luceafărul

Conform aşteptărilor, prima etapă a Cupei “Moş Crăciun” la minifotbal a fost una cu partide spectaculoase şi cu mulţi fani ai sportului rege în tribuna Sălii Polivalente. Peste 350 de spectatori au urmărit patru partide “incendiare”, cu toate că rezultatele înregistrate la finalul lor, poate nu reflectă acest lucru. Cu o singură excepţie, cea a primului meci, Viitorul Ianca – Hotel Rebis, în care scorul a fost egal, 3-3, în celelalte partide s-au impus favoritele.

În primul joc al zilei s-au întâlnit echipele care în acest campionat se luptă şi în Liga a IV-a la promovare, Viitorul Ianca şi Rebis Făurei, formaţie care cu mici excepţii, cea a lui Bănel Nicoliţă şi Gabriel Niţă, are în componenţă jucătorii de la CS Făurei. Cu Andrei Crăciun şi Necoară titulari, Viitorul Ianca a controlat ostilităţile în prima repriză şi la pauză conducea cu 2-0. Crăciun a deschis scorul în minutul 13 iar Cireş a stabilit scorul primei reprize încă din minutul 17, 2-0 pentru Viitorul. După o acţiune personală, Necoară a marcat pentru 3-0 în minutul 26 şi partida părea jucată. Însă Rebis Făurei, cu Bănel Nicoliţă, Silviu Moise şi Chirică în prim plan, a preluat iniţiativa şi, în minutul 28, a redus din diferenţă, prin Moise. Opt minute mai târziu, Moise a înscris din nou şi partida se relansa. Pe fondul unui joc electrizant, când mai erau doar două minute, Percă a restabilit egalitatea şi până la finalul meciului niciuna dintre combatante nu şi-a mai creat nicio ocazie mare de gol.

A urmat un alt meci cu “scântei”, cel dintre Spartanii Cazasu, la care au evoluat jucătorii de la ACSC Cazasu din Liga a IV-a, în frunte cu antrenorul Marian Samuilă, şi Kinder, grupare formată din profesorii de educaţie fizică la care s-au adăugat trei noutăţi, veteranul Tudorel Pelin, Costel Roşu şi Gabriel Bosoi, însă acesta din urmă nu a ajuns la timp de la Iaşi ca să poată evolua în acest joc.

Bogoş a deschis scorul în minutul 5, iar trei minute mai târziu Matei a irosit o mare şansă de a restabilii egalitatea. Bogoş (min. 12), după o superbă pasă a lui Roşu, a dus scorul la 2-0 pentru Kinder dar după numai două minute Viorel Banciu a profitat de o gafă a portarului Dudulea şi a redus din diferenţă. Roşu a marcat pentru 3-1 în minutul 16 dar la trei minute de la reluare Banciu a marcat al doilea gol pentru Spartanii şi partida se relansa. Pelin ( min. 25) a trimis mingea în bară, iar la faza următoare Bogoş i-a pasat lui Pelin, iar acesta a marcat şi era 4-2 pentru Kinder. Neguţu Cazan şi Urmeş au irosit două mari ocazii pentru Spartanii, iar în minutul 38 Viorel Ivan a stabilit scorul final al partidei, 5-2 pentru Kinder.

Tot cu 5-2 s-a impus şi FC Buzăului în partida cu Dinamo. Pentru învingători au marcat Marius Dima 2, Dorin Tudor, Draghia şi Manole, iar pentru Dinamo a înscris Lazăr de două ori.

Pretenaşii şi Luceafărul au continuat spectacolul din Polivalentă. Mult mai experimentată, câştigătoarea ediţiei precedente, Pretenaşii, cu Vasilică Gheorghe, Emanuel Moldoveanu şi Pascu în prim plan a marcat de patru ori în prima repriză. Vasilică Gheorghe a deschis scorul şi a fost servant la una dintre cele două goluri marcate de Pascu, cel de-al patrulea gol fiind înscris de Liviu Boariu. Luceafărul a irosit câteva mari şanse de gol prin Liviu Gheorghe şi a înscris o singură dată prin Mădălin Calu. Moldoveanu şi Vasilică Gheorge au marcat şi după pauză, iar Pretenaşii a câştigat cu 6-1 partida cu Luceafărul.