Cum ne-a ajutat Galatiul sa retrogradam

Cu Ionel Iuga antrenor, CF Braila a incheiat prima jumatate a sezonului 2006 - 2007 pe locul al 15-lea, la doar un punct in spatele echipei FCM Cimpina si la doua de ex-divizionara A, FCM Bacau.
Chiar daca nu era intr-o situatie prea fericita, daca si-ar fi programat cu atentie pasii ulteriori, echipa fanion a orasului s-ar fi mentinut fara prea mari eforturi in Liga a II-a.
Au inceput insa greselile. Iuga a renuntat foarte usor la majoritatea componentilor lotului din tur si s-a apucat de o remaniere a lotului, in care ponderea sa o reprezinte jucatorii de pe plan local. Totul decurgea conform noului plan, insa dupa cantonamentul de la Slanic Moldova, ceva din angrenajul clubului nu a mai functionat.
Dupa acel cantonament zvonurile care anuntau iminenta demitere a lui Iancu Teodorescu si a lui Ionel Iuga s-au confirmat foarte repede.

Si retrogradati, si cu banii luati

Presedinte executiv a fost inscaunat Vasile Bratianu, zis "Pluto", iar antrenor principal - Puiu Antohi. Din momentul in care "ilustrul" antrenor galatean, adus tocmai de la Bujorii Tg. Bujor, a preluat gruparea braileana, CF Braila a ajuns jucaria lui Marius Stan. Avind relatii pe la mai marii judetului, Marius Stan a adus la Braila toate "fosilele" de care Otelul voia sa se desparta si pe parcursul returului publicul brailean a avut parte de spectacole care mai de care mai penibile. Este adevarat si faptul ca fondurile promise echipei au intirziat sa apara. Cel putin din anumite surse care, evident, au vrut sa-si pastreze anonimatul, nici macar un sfert din banii promisi de autoritati nu au ajuns la club.
Astfel ca dupa ce s-au incheiat partidele din care se puteau scoate ceva avantaje, galatenii, care au avut remuneratii de ordinul a 2000 RON lunar, au plecat si locul lor a fost luat de juniorii I ai lui Vasile Darie. Cu toate eforturile pe care le-au facut Berceanu, Rosu si ceilalti jucatori bastinasi, CF Braila nu a reusit sa-si realizeze nici baremul de puncte si va intra cu penalizare in sezonul urmator.

Debut cu stingul al lui Antohi

Cu opt jucatori galateni in echipa, Puiu Antohi a fost la citeva secunde de o remiza la Forex si se parea ca formatia braileana se va inscrie pe un drum bun in ceea ce privea obiectivul propus.
Singura actiune care ar fi putut modifica tabela in prima parte a meciului a apartinut brailenilor si s-a derulat in minutul 35.
Atunci, Elek a primit mingea la marginea careului de 16 metri dar in loc sa avanseze pe un culoar favorabil, a preferat sa suteze si mingea a trecut la o palma de coltul lung al portii aparate de Kajcsa.
Ungureanu si Rosu au ratat cele mai clare ocazii ale partii secunde si meciul se indrepta catre un rezultat de egalitate care de altfel ar fi
fost firesc, judecind dupa cursul jocului, numai ca in ultimele secunde de prelungire, Forex-ul a beneficiat de o lovitura libera, Manea a sutat la semiinaltime si mingea a intrat norocos in poarta braileana, Iorga fiind mascat de aglomerarea de jucatori masati in careul sau. In urma acestei infringeri CF Braila a coborit pe locul al 16-lea in clasament.
Daca inaintea meciului din etapa a doua a returului inca mai erau sanse teoretice de salvare, semiesecul din partida cu FCM Cimpina a condamnat deja la retrogradare pe CF Braila. Doar un miracol mai putea salva echipa lui Antohi de moment ce ea nu a reusit sa invinga o adversara foarte slaba, asa cum s-a prezentat FCM Cimpina pe stadionul Municipal.
"Rezultatul ne dezavantajeaza, dar vom lupta pina in ultima etapa", declara Vasile Bratianu dupa meci.
Vadit afectat de scorul final al partidei, presedintele executiv al clubului brailean a dat vina pe ghinionul care a facut ca din nenumaratele ocazii avute, brailenii sa nu poata inscrie nici macar o singura data.

O remiza cit o victorie si din nou calcule privind salvarea de la retrogradare

In Regie, cu toate ca prima repriza a fost dominata autoritar de Sportul, CF Braila s-a aparat cu exactitate, a avut si sansa si a plecat la cabine fara sa primeasca gol.
Berceanu si Varga au fost vedetele spectacolului din Regie in partea secunda a partidei.
In minutul 61, la singura lor actiune de poarta, brailenii au reusit sa marcheze. Rosu i-a pasat in adincime lui Berceanu si virful de atac al CF-ului a reusit, dintr-o pozitie aproape imposibila, sa deschida scorul. Dupa primirea golului studentii bucuresteni au declansat un adevarat asediu la poarta lui Iorga, ocaziile au inceput sa curga si, in minutul 78, Varga l-a transformat in spectator pe portarul brailean, restabilind egalitatea. Pina la final brailenii au rezistat eroic si, pe fondul unui arbitraj foarte bun, au reusit sa obtina un punct "de aur" care i-a urcat pe locul al 16-lea in clasament.
O remiza cit o victorie. Formatia braileana a spart gheata si a marcat chiar pe terenul ex-divizionarei A, Sportul Studentesc, iar rezultatul a reaprins sperantele pentru evitarea retrogradarii.

A urmat din nou o serie neagra de patru meciuri

Reveniti pe teren propriu, in etapa a 21-a, brailenii au pierdut lamentabil, cu 2-0 in fata echipei pregatite de fostul antrenor al Daciei Unirea, Imilian Serbanica.
Din declaratiile de dupa meci ale lui Puiu Antohi rezulta ca urmatoarele jocuri erau hotaritoare in privinta perspectivei echipei sale si ca va incerca sa-i motiveze pe jucatori sa se lupte fara menajamente pentru ca echipa fanion a Brailei sa treaca cu bine peste aceasta perioada.
Pe terenul "lanternei" Chimia Brazi, trupa lui Antohi a fost condusa cu 2-0 in minutul 70 si numai datorita sansei a reusit sa egaleze in minutele de prelungiri, datorita unei executii de efect a lui Costel Rosu.
Daca in fata ultimei clasate nu au putut cistiga, firesc nici in lupta cu una dintre pretendentele la promovare, CS Otopeni, nu a reusit, chiar daca aceasta s-a dat pe Municipal.
In etapa a 23-a a fost insa prima data in care brailenii au reusit sa deschida primii scorul. Dupa un contraatac in careul advers Berceanu a obtinut un penalty, iar Costel Rosu l-a transformat impecabil astfel ca in minutul 34, CF Braila conducea cu 1-0 trupa lui Dicu. Rosu a mai reusit performanta de a restabili egalitatea in minutul 77, dar cei care au plecat cu toate punctele au fost oaspetii.
La finalul partidei brailenii nu au avut bani nici sa plateasca Salvarea medicalizata, insa cei care au asigurat asistenta medicala au primit asigurari ca se vor face demersuri pentru rezolvarea situatiei.
O a doua partida consecutiva pe teren propriu, un al doilea esec.
Gazdele s-au bucurat ca la FC Brasov nu a putut evolua braileanul Viorel Gheorghe, insa oaspetii au mai beneficiat de serviciile altui fotbalist care a facut junioratul la Dacia, Chipciu, si acesta a fost coautor la singurul gol al brasovenilor.

Brailenii au remizat cu Gloria in Cring si cu Petrolul pe Municipal

Daca in jocurile cu CS Otopeni si FC Brasov au lasat impresia ca nu pot mai mult decit au aratat, la Buzau, stimulati de contracandidatele la promovare ale Gloriei, "mercenarii" din tabara braileana s-au autodepasit si au plecat din Cring cu o remiza.
Egalul nu mai putea fi considerat nici macar un balon de oxigen pentru ca formatia braileana era deja condamnata la retrogradare.
O concluzie a fost insa foarte clara: motivata sau nu financiar de FC Brasov, dupa cum au circulat zvonurile, trupa lui Puiu Antohi a demonstrat ca atunci cind vrea, poate sa scoata rezultate bune, nescontate chiar. Iar rezultatul din Cringul Buzaului nu a fost singular in acest retur. CF Braila mai reusise sa tina in sah, chiar in capitala, si Sportul lui Gigi Multescu.
De aceea se pot ridica multe semne de intrebare privind loialitatea jucatorilor galateni care, indiferent ce s-ar spune, nu au facut politica
brailenilor, ci pe cea a lui Marius Stan.
Au urmat din nou zvonuri privind o noua recompensa si CF Braila a tinut in sah pe Municipal si echipa lui Marin Barbu, Petrolul Ploiesti.
Ploiestenii au deschis primii scorul, in minutul 25, prin Marinescu, iar pentru gazde a egalat Dragan in penultimul minut de joc.
Dupa derularea a noua etape din retur, CF Braila ocupa penultimul loc, cu 20 de puncte si -19 la adevar.