CSO Ianca a stabilit scorul etapei in fata Victoriei Cazasu

Conform asteptarilor primele doua clasate au obtinut victorii scontate in penultima etapa. Lidera s-a impus cu 5-0 pe teren propriu in fata ocupantei locului al optulea, Victoria Cazasu, golurile invingatorilor fiind marcate de Gatiu (min. 44), Cristinel Naziru (min. 47, 71) si Adrian Postolea (min. 75, 83), iar partida dintre Victoria Traian si Avintul Ciresu a fost omologata cu scorul de 3-0 in favoarea gazdelor deoarece oaspetii s-au retras de pe teren inainte de finalul intilnirii, moment in care, gazdele conduceau cu 3-2.
CS Faurei s-a impus cu 4-0 pe propriul teren in disputa cu Victoria Dedulesti si se mentine pe locul al cincilea in clasament. Elevii lui Iacob Carst au avut doar un avantaj minim dupa primele 45 de minute, in urma golului marcat de Stefan Calatoaie insa in partea secunda s-au dezlantuit inscriind inca de trei ori prin Tudorache (min. 53), Mita (min. 60) si Liviu Butiseaca (min. 86).
Surpriza penultimei runde s-a inregistrat la Visani, acolo unde echipa gazda, Vointa, s-a impus la un scor neverosimil in fata unei formatii superioare valoric, SC Adevarat. Oaspetii au deschis scorul prin Frigioiu insa, cu cinci minute inainte de finalul primei reprize Traian Lupu a restabilit egalitatea. In repriza a doua Vointa Visani a mai inscris de trei ori prin Catalin Butiseaca (min. 54), Lupu (min. 55) si Naziru (min. 87) si a reusit sa obtina cea de a patra sa victorie din acest sezon.
Tot la capitolul surprize se poate incadra si atitudinea fostei lidere, Eldomir, care, dupa ce a iesit din cursa pentru locul intii a tratat cu mare neseriozitate competitia. Formatia din Viziru nu s-a prezentat la Gaiseanca si a pierdut cu 3-0 la masa verde.
In cel mai echilibrat meci al etapei Viitorul Ianca a condus cu 1-0 la pauza, in urma golului marcat de Valentin Jianu (min. 19) insa dupa pauza FC Urleasca a dominat autoritar si a reusit sa se impuna cu 2-1. Golurile gazdelor au fost inscrise de Mihaita Olaru si Marius Constantin.

Unirea Maxineni - Romgal Romanu 3-7
Pe primul loc se afla Rompas Vadeni cu 58 de puncte urmata de FC Steaua Braila 46 puncte si Avintul Chiscani 45 puncte.

AS Jirlau - Vointa Faurei Sat 1-2
In seria a doua, lidera este Viitorul Galbenu cu 51 puncte, podiumul fiind completat de Vointa Faurei Sat, 49 puncte si AS Bordei Verde, 45 puncte.