CSM Roman a câştigat “Cupa Dunărea” la handbal

formaţia din Roman s-a impus în faţa echipei gazdă, HC Dunărea, cu 31-29, după loviturile de departajare • la finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 27-27 • Dinamo Bucureşti a câştigat finala mică

Finala turneului amical de la Brăila a fost câştigată de CSM Roman după un meci echilibrat şi cu două reprize diametral opuse: prima a fost controlată de echipa gazdă, cea de a doua de formaţia vizitatoare. CSM Roman a obţinut şi două premii speciale, cu 22 de reuşite în cont Iryna Glibko a fost desemnată golgetera competiţiei, iar Viktoriya Tymoshenkova, cel mai bun portar.  HC Dunărea s-a ales cu un singur premiu, cel pentru cea mai tehnică jucătoare, pe care l-a primit Aneta Pârvuţ. Finala mică a fost câştigată de echipa din Divizia A, Dinamo Bucureşti.

HC Dunărea a jucat foarte bine în primele 20 de minute ale primei reprize, a condus-o pe CSM Roman cu 3-2 în minutul 6, apoi şi-a mărit la şase lungimi avantajul, 12-6, în minutul 14. Formaţia din Roman a revenit, însă în joc şi, pe fondul unei relaxări premature a echipai antrenate de Buceschi şi Preda, a reuşit să egaleze, 14-14, cu două minute înainte de finalul primei reprize. Tiron a marcat pentru 15-14, Stoleru a egalat la 15-15, la faza imediat următoare şi a stabilit scorul primului act. Dacă în prima repriză CSM Roman a fost echipa care a alergat după egalare, în partea a doua rolurile s-au inversat şi formaţia brăileană a fost cea care a trebuit să facă eforturi pentru a rămâne în plasa adversarei. Condusă cu patru goluri, HC Dunărea a avut o tresărire de orgoliu, a egalat şi a trecut în avantaj, 23-22, după reuşita Alinei Czeczi. Finalul a fost echilibrat, iar scorul, 27-27, după expirarea timpului regulamentar de joc a reflectat acest lucru. Câştigătoarea turneului a fost stabilită în urma loviturilor de departajare. Iuganu, Glibko, Popescu şi Vădineanu au înscris pentru CSM Roman, Czeczi şi Tiron, pentru echipa gazdă, astfel că HC Dunărea a terminat competiţia pe locul al doilea. Finala mică, disputată între Dinamo Bucureşti şi Unirea Slobozia a fost câştigată cu 27-24 de prima formaţie.

Pentru HC Dunărea au marcat Bianca Tiron 7 goluri, Timea Tătar - 6, Gabriela Perianu - 5, Aneta Pârvuţ - 4, Alina Czeczi - 4, Gabriella Szucs - 2, Mădălina Zamfirescu - 1, iar pentru CSM Roman au înscris Iryna Glibko 12 goluri, Ana Maria Iuganu - 6, Jasna Toskovic - 5, Carmen Stoleru - 3, Raluca Agrigoroaie - 2, Clara Vădineanu - 2, Luciana Popescu - 1.