CS Otopeni, Forex si Dunarea Galati invingatoare in deplasare

Pina la omologarea partidei de la Ploiesti intrerupta in minutul 95 la scorul de 3-2 pentru gazde situatia pe podium este oarecum neschimbata, Forex continua sa-si pastreze fotoliul de lidera si s-a produs o rocada intre CS Otopeni si Delta Tulcea formatia lui Cristian Dicu preluind din aceasta runda locul secund in clasament.
Cu toate ca au evoluat in deplasare la o formatie aflata in foame de puncte, brasovenii nu au avut mila, gazdele impunindu-se in final cu 2-1. FCM-ul a avut un start foarte bun si a reusit sa deschida scorul prin Beza in minutul 15 insa au facut prea repede pasul inapoi pentru a conserva rezultatul si oaspetii au restabilit egalitatea dupa numai opt minute, gratie golului marcat de Marton. Atacantul brasovean a mai punctat o data in minutul 67 si Forexul continua sa se mentina pe primul loc in clasament.
Cu scorul de 2-0 s-a impus CS Otopeni la penultima clasata FC Snagov. Parasita de Jean Vladoiu in urma cu doua saptamini formatia gazda a rezistat doar o singura repriza in fata mult mai valoroasei sale adversare. Dupa pauza, Cristian Dicu a marcat de doua ori, din penalty in minutul 76 si din actiune cu trei minute inainte de finalul jocului si astfel CS Otopeni a preluat locul secund in clasament pozitie detinuta pina la aceasta runda de catre delta Tulcea care a pierdut la Buzau la un scor de forfait.

"O infringere jenanta" este concluzia lui Ionel Iuga dupa meciul cu Dunarea

Asteptata cu un mare interes de cei care inca mai spera intr-un miracol partida dintre CF Braila si Dunarea Galati s-a incheiat cu victoria la limita a oaspetilor. Dupa succesul de la Sacele pe Municipalul brailean au venit peste 1500 de spectatori, cifra record pentru acest tur de campionat. Publicul nu a avut insa ce vedea. Gazdele nu au sutat deloc pe spatiul portii si firesc nu puteau spera intr-o victorie, dar si un egal ar fi fost un rezultat bun pentru ca orice punct acumulat poate conta enorm de mult la finalul campionatului. Eroarea impardonabila a lui Iliuciuc, daca ea poate fi considerata doar o eroare, a facut ca Dunarea sa plece cu toate punctele, iar lui Iuga sa treaca iar prin momente penibile: "Mi-e rusine ca am stat pe banca, dar ce sa fac, pina la iarna nu putem sa aducem nici un jucator. Consider ca a fost o infringere jenanta care, firesc, a venit deoarece jucatorii nu au mai dat dovada de aceeasi daruire si ambitie ca in meciul de la Sacele. Mai avem trei etape in care vom incerca sa acumulam cit mai multe puncte. Jucatorii trebuie sa inteleaga ca de evolutia lor din acest final de sezon va depinde viitorul lor la Braila. Cu siguranta ca in vacanta de iarna lotul CF Braila va suferi modificari radicale" a precizat, ieri, Ionel Iuga.
Tot o surpriza a constituit-o si victoria "lanternei" Chimia Brazi in fata revelatiei sezonului precedent, Cetatea Suceava. Condusa cu 1-0 la pauza, Chimia a facut o a doua repriza foarte buna, a marcat de doua ori prin R. Vlad si Minciuna si a obtinut o victorie care a urcat-o un loc in clasament.

Lui Titi Dumitriu i-au cedat nervii si a scos echipa de pe teren la Ploiesti

Aflata in lupta pentru promovarea pe prima scena a tarii nou promovata Prefab. 05 Modelu risca o depunctare care o poate scoate definitiv din traseul pe care si-l doreste in acest sezon deoarece directorul tehnic al gruparii din Calarasi, Dumitru Dumitriu a luat o decizie pripita la Ploiesti. Cel care a dus Steaua de trei ori in Liga Campionilor a contestat vehement golul marcat de petrolisti in minutul 90^5 la scorul de 2-2 acuzind un fault la portar, dar si faptul ca in faza premergatoare golului mingea a depasit spatiul de joc. Titi a coborit din tribuna si le-a cerut jucatorilor sa paraseasca terenul, iar acestia s-au conformat, situatie in care formatia din Calarasi risca sa fie depunctata, iar directorul sau tehnic o suspendare drastica.

Viorel Gheorghe este singurul brailean care a marcat din seria I

Incet, dar sigur, FC Brasov incepe sa urce in plan valoric, dar si al rezultatelor. Dupa egalul de la Tulcea ex-divizionara A a reusit, nu fara emotii insa, sa obtina un succes important pe teren propriu in fata unei formatii avide de puncte, FC Sacele. Condusi cu 1-0 la pauza brasovenii s-au dezlantuit in partea secunda si au marcat de trei ori prin Dumitru, Anghel si Viorel Gheorghe, jucatorul care s-a format la Petrolul Ianca. In minutele de prelungire formatia vizitatoare a mai inscris o data prin Sighiartau, dar meciul era deja jucat.
Tot la limita, dar cu 1-0, a cistigat Sportul partida cu FC Botosani la capatul unui joc in care Gigi Multescu a fost total nemultumit de prestatia arbitrului de centru, Teodor Craciunescu.
FCM Bacau este singura formatie care a remizat in deplasare in aceasta etapa si daca nu ar fi fost penalizata cu 8 puncte formatia lui Cristi Popovici cu siguranta ca ar fi fost angrenata in lupta pentru promovare. In conditiile date FCM-ul nu doreste altceva decit crearea unei echipe competitive pentru sezonul urmator.

18 FC Snagov 14 2 2 10 11-28 8
*Echipa penalizata cu 8 puncte pentru ca nu a indeplinit baremul in sezonul trecut.
**Deoarece meciul de la Ploiesti s-a intrerupt, rezultatul nu a fost luat in calcul pina nu va fi omologat de FRF.