CS Făurei s-a calificat în turul al patrulea al Cupei României

• asta după ce a trecut cu 3-1 de Dacia Unirea • antrenorul Florentin Petre spune că rezultatul a fost viciat de centralul Marius Chiţu, care a validat un gol din ofsaid şi a făcut cadou un penalty gazdelor

Meciul de cupă dintre CS Făurei şi Dacia Unirea Brăila a umplut tribuna stadionului din Făurei, iar alte câteva zeci de spectatori au privit partida din zonele cu umbră din incinta bazei sportive.

Meciul în sine a fost unul specific de cupă, fără mari realizări, cu numeroase faze încinse în careul Daciei Unirea, însă rezultatul final a fost decis de greşelile flagrante ale arbitrului de centru Marius Chiţu din Târgovişte, spune antrenorul Florentin Petre. În opinia sa, centralul a validat golul de 1-1, cu toate că asistentul Marian Carson din Constanţa a semnalizat o poziţie în afara jocului a unuia dintre jucătorii echipei gazdă. Carson a ridicat fanionul dar a şi strigat “ofsaid” de câteva ori, ca să fie auzit  centralul Chiţu. Jucătorii Daciei Unirea s-au oprit, nu însă şi cei ai echipei gazdă, mingea a ajuns la Stelian Nicoliţă (min. 69), iar acesta a trimis-o în plasă. În minutul 90, acelaşi arbitru de centru a inventat un penalty, Bănel Nicoliţă a marcat şi soarta calificării era deja stabilită.

Toate aceste greşeli de arbitraj care au decis soarta calificării l-au enervat la culme pe Florentin Petere. La finalul partidei, tehnicianul Daciei Unirea a răbufnit: “De obicei nu comentez prestaţiile arbitrilor dar de data aceasta spun cu toată convingerea că rezultatul a fost stabilit de centralul meciului. Asistentul a strigat ofsaid şi a semnalizat, Chiţu a trecut peste semnalizarea de la margine. Tot el a inventat un penalty pentru gazde. Aceşti copii pe care îi antrenez au muncit foarte mult şi îi felicit pentru efortul depus şi pentru evoluţia lor. Bănel nu avea nevoie de un asemenea ajutor. Îmi pare foarte rău că acest rezultat poate să le afecteze moralul. Avem şi noi partea noastră de vină, dacă marcam din penalty poate că altul era rezultatul. Cert este că prin transferurile făcute s-a văzut o schimbare în evoluţia echipei, dar mai avem mult de lucru. Vor mai veni jucători pe care trebuie să-i integrăm în lot”.

Dacia Unirea a deschis scorul în minutul 6, direct din lovitură liberă, prin Mihalcea. Replica gazdelor a venit în minutul 11 dar Stelian Nicoliţă a trimis mingea peste transversală. Putea fi 2-0 pentru echipa lui Florentin Petre, însă mingea şutată, din lovitură liberă de la 25 de metri, de Moroianu a fost parată de Aurel Nicoliţă. S. Nicoliţă a ratat din nou în minutul 23, iar la faza imediat următoare gazdele au avut o dublă ratare. Niţă şi apoi S. Nicoliţă nu au reuşit să trimită mingea în plasă. În minutul 30, Bănel a şutat de la 30 de metri, dar mingea a lovit transversala.

S. Nicoliţă a irosit prima şansă de gol a gazdelor în repriza secundă, apoi a fost rândul lui Tudor să scoată de sub transversală mingea şutată de Bănel.

Dacia Unirea putea să înscrie la rândul ei în minutul 58, dar mingea şutată de Cristea a fost respinsă în faţă unde nu era niciun jucător al formaţiei brăilene.

CS Făurei a egalat în minutul 69, după o fază care a ridicat multe semne de întrebare. Din minutul 72, Dacia Unirea a rămas în inferioritate numerică, Fatai fiind eliminat după ce a primit cel de-al doilea cartonaş galben. Cu toate acestea formaţia brăileană a reuşit să obţină un penalty. Cristea a fost faultat în careu de Drezaliu, dar Valentin Robu a trimis mingea peste transversală.

În minutul 90 centralul le-a făcut cadou gazdelor un penalty pe care Bănel Nicoliţă l-a transformat şi CS Făurei era deja calificată în turul al patrulea al Cupei României.

Scorul final al meciului a fost stabilit în minutul 94 de Roată, 3-1 pentru CS Făurei.

CS Făurei: A. Nicoliţă – Mocanu, Drezaliu, B. Nicoliţă, Agache – Niţă, Percă, Apostol, Dragomir – F. Roată, S. Nicoliţă.

Dacia Unirea: Tudor – V. Munteanu, Moroianu, Bady, Fatai – V. Robu, Brice, Mihalcea, Cosentino – Duţu (min. 74: Băcanu), Cristea.