CS Făurei şi Viitorul Ianca, ţinute în “şah” de ACSC Cazasu şi Voinţa Vişani

• primele clasate au remizat pe teren propriu • meciul de la Făurei a fost arbitrat impecabil de gălăţeni

Primele două clasate din turneul play-off, CS Făurei şi Viitorul Ianca au fost ţinute în şah, pe teren propriu, de ACSC Cazasu şi, respectiv, Voinţa Vişani.

La Făurei, echipa gazdă, a deschis scorul în minutul 26 prin Stelian Nicoliţă din penalty şi părea că va câştiga lejer partida cu ACSC Cazasu. Dar până la finalul timpului regulamentar de joc, CS Făurei nu a reuşit să mai înscrie. În cel de-al treilea minut de prelungire al reprizei a doua, Ionuţ Matei a intrat în careul gazdelor, a driblat un apărător şi a fost faultat în momentul şutului de Moroianu, iar centralul Dorin Burloiu din Galaţi a arătat punctul cu var. Banciu şi-a asumat sarcina de a bate lovitura de la 11 m, a şutat însă slab, Tudor a respins mingea în faţă, dar tot Banciu a reuşit să o trimită în plasă, iar partida de la Făurei s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Meciul dintre CS Făurei şi ACSC Cazasu a fost arbitrat impecabil de o brigadă din Galaţi formată din Dorin Burloiu, Daniel Vlase şi Florin Iftode.

“Arbitrajul a fost impecabil, nicuna dintre cele două formaţii nu au avut ce le reproşa arbitrilor. Ne-am propus ca la toate meciurile cu implicaţii la locul întâi să aducem arbitri valoroşi din alte judeţe deoarece ne dorim ca la barajul de promovare în Liga a III-a să meargă echipa care merită”, ne-a declarat Teodor Grozea, preşedintele Comisiei judeţene de arbitri Brăila.

Pe stadionul Ştefan Vrăbioru a remizat, 2-2, cu Voinţa Vişani.

Mai multe detalii cu privire la meciurile din Liga a IV-a din weekend-ul trecut vom oferi în ediţia print de marţi, 24 aprilie.