CS Făurei şi Victoria Cazasu, victorii identice în prima etapă

Prima etapă a Ligii a IV-a la fotbal, din care s-au disputat doar patru partide, ultima - cea dintre Voinţa Vişani şi Viitorul Ianca urmând a avea loc miercuri după-amiază, a fost una cu rezultate normale. CS Făurei s-a impus cu 3-1 pe teren propriu în partida cu Viitorul Însurăţei, iar diferenţa de scor putea fi dublă raportat la numărul ocaziilor pe care jucătorii lui Bănel Nicoliţă şi le-au creat, şi tot cu acelaşi scor a câştigat Victoria Cazasu pe Municipal partida cu Dacia Unirea 2 Brăila. Meciul de la Brăila a fost controlat cap coadă de formaţia vizitatoare, iar proporţiile scorului au fost limitate de intervenţiile foarte bune ale portarului Mitrea. Vrânceanu a marcat pentru satelitul Daciei Unirea în minutul 3, iar din acel moment şi până în minutul 44 Victoria Cazasu a avut şase mari ocazii de gol prin Cotigă (min. 13), Cazan (min. 15), Matei (min. 17, 31, 33) şi Bratosin (min. 29), însă Mitrea a închis poarta. Portarul gazdelor a apărat şi un penalty executat de Matei în minutul 44. Contrar cursului jocului, la ultima fază a primei reprize Robert Gologan a rămas singur cu portarul Vasile, însă nu a reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. La reluare oaspeţii s-au masat cu întreg efectivul în jumătatea brăileană şi, în minutul 53, după un corner executat de Cazan, Alexandru Cotigă a restabilit egalitatea. Şase minute mai târziu, Neguţu Cazan i-a adus pe oaspeţi în avantaj, iar în minutul 70, Piaşu a stabilit scorul final, 3-1 pentru Victoria Cazasu. Marile ocazii ale reprizei a doua, şi nu au fost puţine, au aparţinut tot echipei vizitatoare. Astfel că după etapa inaugurală pe primul loc în Liga a IV-a se află, datorită victoriei din deplasare, Victoria Cazasu. Etapa următoare, Victoria Cazasu va juca pe teren propriu cu CS Făurei.

Ultimul meci al etapei inaugurale se va disputa miercuri, la Vişani

Victoria Traian, cu Viorel Ciucaşu pe banca tehnică, a trecut fără probleme, cu 2-0, de Pandurii Tudor Vladimirescu. În prima repriză Postolea a irosit un penalty pentru Victoria Traian. Gloria Movila Miresii a păşit cu dreptul în noua ediţie de campionat, 1-0, acasă cu Voinţa Şuţeşti, însă victoria gazdelor ar fi putut fi mult mai concludentă dacă arbitrul de centru le-ar fi acordat celor din Movila Miresii un penalty clar. Meciul dintre Voinţa Vişani şi Viitorul Ianca nu s-a disputat deoarece, după ce s-a despărţit de antrenorul Viorel Ciucaşu, echipa din Ianca a rămas şi fără jucători. Ciucaşu a fost îndepărtat inexplicabil de la echipă după un sezon foarte bun în care a obţinut un loc doi cu Viitorul Ianca în Liga a IV-a şi a câştigat Seria a doua a Ligii a V-a, cu echipa a doua. În locul lui Viorel Ciucaşu pe banca echipei din Ianca va sta un alt fotbalist care a evoluat în Divizia C pentru Petrolul, Mihai Hrincă.