CS Făurei a încheiat turul Ligii a IV-a pe primul loc

două penalty-uri au decis derby-ul de la Şuţeşti • Victoria Cazasu a încheiat prima parte a campionatului pe podium • Stelian Nicoliţă a fost golgeterul rundei

CS Făurei şi-a făcut norma de şase goluri marcate pe meci, iar în urma victoriei cu 6-1 în deplasarea de la Dunărea Tichileşti, echipa manageriată de Bănel Nicoliţă este campioana turului. Fostul internaţional nu şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, dar a pasat decisiv de două ori. Jucătorul partidei a fost însă fratele său, Stelian, care a perforat de patru ori poarta apărată de Sfârlea. Cu un şut de la 25 m, Omer Vlad a deschis scorul la capătul primului sfert de oră, iar cinci minute mai târziu, după o centrare a lui Mâţă, Stelian Nicoliţă a şutat în vinclul porţii apărate de Sfârlea şi a majorat avantajul formaţiei sale. După alte trei minute Pungă a pasat în faţa porţii, iar Stelian Nicoliţă a stabilit scorul primei reprize, 3-0, pentru CS Făurei. În faţa unei formaţii gazdă care doar de câteva ori a trecut linia de centru, oaspeţii au mai irosit o uriaşă şansă de a marca prin Omer Vlad, care după o acţiune personală, a intrat în unghi şi şutat pe lângă poartă de la doar trei metri. La 30 de secunde de la reluare, Stelian Nicoliţă a realizat hat trick-ul, cu un lob prefect peste portarul gazdelor ieşit inoportun dintre buturi. Bardaş a şutat milimetric pe lângă poartă în minutul 53, iar Stelian Nicoliţă (min. 68) a ţintit bara. Un minut mmai târziu, Bănel Nicoliţă a plecat într-o incursiune personală de la mijlocul terenului, a centrat în faţa porţii, iar voleul lui Stelian Nicoliţă a făcut ca scorul să devină 5-0 pentru oaspeţi. Dunărea Tichileşti a reuşit să înscrie goul de onoare în minutul 81 prin Sfrâtoc, însă scorul final al partidei a fost stabilit de Bardaş, două minte mai târziu.

Am terminat turul pe locul întâi, echipa merge foarte bine şi cu siguranţă vom promova. Trebuie să rămânem conectaţi în continuare pentru că începe imediat returul şi ne aşteaptă trei partide dificile, la Însurăţei, apoi acasă cu Victoria Cazasu şi din nou în deplasare la Voinţa Şuţeşti”, a declarat Bănel Nicoliţă.

Al doilea succes pentru Pandurii Tudor Vladimirescu

Derby-ul etapei a 11-a Voinţa Şuţeşti - Victoria Traian a fost câştigat cu 2-0 de echipa oaspete, ambele goluri ale oaspeţilor fiind marcate din penalty de Pârliţeanu. Victoria Cazasu s-a impus cu 6-2 în disputa cu Gloria Movila Miresii şi încheie prima parte a campionatului pe locul al treilea. Pandurii Tudor Vladimirescu a bifat a doua victorie consecutivă, 5-2, în faţa celor de la Voinţa Vişani şi începe să spere că va reuşi să paseze “lanterna roşie” a campionatului Ligii a IV-a. La Însurăţei, Viitorul din localitate, pentru care au marcat Cheleş de două ori şi Marius Coman, a încheiat la egalitate, 3-3, disputa cu satelitul Daciei Unirea, golurile oaspeţilor fiind semnate de Marin Iordache. La finalul turului podiumul se prezintă astfel: 1 CS Făurei 28 puncte, 2 Victoria Traian 20 puncte, 3 Victoria Cazasu 17 puncte.