Costel Roşu şi Stângaciu au marcat golurile brăilenilor

Ultima perioadă de antrenamente s-a încheiat vinerea trecută, odată cu amicalul CF Brăila - Metalosport Galaţi, un meci în care Pânzaru i-a utilizat în prima repriză cu campioana Ligii a IV-a din Galaţi, pe Comănescu - Panait, Olenic, Necoară, Ghiocel - Dima, Petean, Vlad, Iordache - Roşu, Cazan. După un corner executat de Petean, Roşu a marcat un gol spectaculos, cu călcâiul şi gazdele au trecut în avantaj încă din minutul 7. Tot Roşu a fost la un pas de 2-0, în minutul 38, însă, mingea şutată de el, din lovitură liberă de la 22 de metri, a fost deviată de zid şi a trecut milimetric pe lângă stâlpul din stânga al porţii apărate de Popovici. Pe ansamblu a fost o primă repriză echilibrată, cu o bună posesie brăileană şi cu o replică destul de consistentă a oaspeţilor.
În repriza a doua, pentru CF Brăila au evoluat trei jucători veniţi în probe, portarul Coviţ, care a mai dorit să se transfere vara trecută la Conpet Cireşu, fundaşul Marius Bârsan, născut în 1996, de la RedStar 2012 Vaslui şi Dorel Carp, născut în 1995, de la Tecuci. Din echipă au mai făcut parte câţiva jucători de la Cireşu, Ilie, M. Gheorghe, G. Gheorghe, Niţă, Alin Radu, precum şi juniorii B de la grupa antrenorului Ionel Drăgoi, Vişan, Băbătie şi Stângaciu.
La doar cinci minute de la reluare, Metalosport Galaţi a fost la un pas de a egala, dar Frunză a şutat puţin pe lângă poartă. Scorul final al amicalului de pe Municipal, 2-0 pentru CF Brăila, a fost stabilit încă din minutul 57 de Stângaciu. Acesta a driblat doi apărători adverşi şi a şutat la colţul lung, fără ca portarul Olteanu să poată interveni.
Stângaciu, Băbătie şi Marcel Gheorghe au mai irosit câteva situaţii prin care gazdele ar fi putut să se desprindă la un scor ceva mai concludent.
După acest amical fotbaliştii de la cele două echipe divizionare brăilene au intrat în vacanţă.